Thermometer with hygrometer Comet T3610 PoE with Ethernet output
Thermometer with hygrometer Comet T3610 PoE with Ethernet output
Product code: COM-T3610
Shipping and Payment
342,63 €
excl. VAT (414,58 € incl. VAT)
Product code: COM-T3610
Shipping and Payment
Features and Benefits of the Comet T3610
- Built-in temperature and humidity sensor.
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, mixing ratio or specific enthalpy.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- The communication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML offer storage of values in a database.
- Comet T3610 offers the possibility of sending emails via E-mail, SNMP Trap, Syslog.
- The power supply of the sensor can be provided by an external adapter to the socket (not included - see accessories) or via Ethernet network (Power over Ethernet according to IEEE 802.3af).
- The T-sensor operating softwareis available for download to set up the sensor.
- The Comet T3610 sensor comes with a 3-year extended warranty.
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 60 °C |
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,6 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ±1,5 °C při okolní teplotě T < 25 °C a RV>30 % |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, SMTP, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení), Ethernet (IEEE 802.3af) |
| cover | IP30 |
Download
i-snc-tx6xx.pdf
(pdf, 2.4 MB)
i-snc-n-tx6xx.pdf
(pdf, 928.6 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)






































