Thermometer, hygrometer Comet P8641 PoE with Ethernet output
Thermometer, hygrometer Comet P8641 PoE with Ethernet output
Product code: COM-P8641
Shipping and Payment
188,35 €
excl. VAT (227,90 € incl. VAT)
Product code: COM-P8641
Shipping and Payment
Functions and features of the Comet P8641 thermometer
- Four external temperature probes or two combined temperature and humidity probes can be connected to the thermometer.
- Setup and management of the thermometer can be done using the TSensor operating software, which is completely free of charge.
- Measured data can be monitored and managed via a standard web browser on a local Ethernet network.
- Support for communication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML.
- Possibility of setting alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog.
- Comet P8641 is powered by Ethernet cable (Power over Ethernet). Therefore, there is no need for an external adapter to the socket. However, this adapter can also be used for the Comet P8641 if desired.
- Extended warranty 3 years
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 105 °C |
| Temperature range (min) | -55 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | Podle zvolené sondy |
| Humidity measurement range | Podle zvolené sondy |
| Humidity measurement accuracy | Podle zvolené sondy |
| Connectors for sensors |
|
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky, Ethernet (IEEE 802.3af) |
| cover | IP30 |
Download
i-snc-p86xx.pdf
(pdf, 1.4 MB)
i-snc-n-p86xx.pdf
(pdf, 872.3 kB)
a-snc-p86xx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
a-snc-pxxxx.pdf
(pdf, 103.2 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
p8xvirtualchannelsunlock.exe
(exe, 703 kB)










































