Bench scales KERN
Universal scales for use in many industries
Bench scales are the most commonly used type of scales. They offer many functions, weighing capacity and construction for a specific use. You will find bench scales for food, production and industry.
In this category you will find only scales from the KERN brand, for which we are an authorized dealer. We can therefore offer you a complete range including supported accessories and additions. You can select KERN products in our e-shop or download the complete catalogue below. From this catalogue we are able to supply anything with relatively fast delivery.


KERN WTB-N bridge scale
usually in stock
286,78 €
excl. VAT
347 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN WTB-N bridge scale is suitable for use in the food industry, is HACCP compliant and has a second display on the back. Thanks to…


KERN ECB-N bridge scale
usually in stock
106,92 €
excl. VAT
125,79 €
129,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 10 kg, 20 kg, 50 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern ECB-N model range of bridge scales is built on ease of use, flat design and the ability to move the scale as required. The large…

KERN ECE bridge scale
usually in stock
94,08 €
excl. VAT
110,68 €
113,84 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 10 kg, 20 kg, 50 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Simple, portable and mobile. These three words could be used to describe the Kern ECE range of bridge scales. Two buttons and a large…


KERN FCE-N bridge scale
usually in stock
115,47 €
excl. VAT
135,85 €
139,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FCE-N bridge scale is one of the basic types of bench scales with simple and quick operation. They are often used for check…


KERN WTB-NM bridge scale
usually in stock
301,85 €
excl. VAT
365,24 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN WTB-NM bridge scale is suitable for use in the food industry, supports the HACCP quality management system and has a second…


KERN FCB bridge scale
usually in stock
from
188,15 €
excl. VAT
221,36 €
from 227,66 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 8 kg, 12 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FCB bridge scale is equipped with two displays and the possibility to connect to a printer for printing labels via RS232 connector…


KERN FFN verifiable bridge scale
usually in stock
342,09 €
excl. VAT
413,93 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, 25 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FFN bridge verifiable weighing scale can be officially verified for the purpose of the specified gauge. The scale can then be used…


KERN FCF bridge scale
usually in stock
179,60 €
excl. VAT
211,29 €
217,32 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 30 kg, podle zvoleného modeluv |
|---|
The Kern FCF bridge scale offers fast and accurate checkweighing in industry and catering. It can also be used for check weighing of…


KERN FFN-N bridge scale
Immediately in stock
327,02 €
excl. VAT
395,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, 25 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FFN-N bridge scale has a stainless steel weighing surface and body. IP65 certified, it is also splash-proof. It is therefore…


KERN FKB-A bridge scale
usually in stock
from
290,78 €
excl. VAT
342,09 €
from 351,84 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 8 kg, 15 kg, 30 kg, 65 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FKB bridge weigher offers high weighing resolution up to 65 kg, which makes it suitable for precise measurements, especially in…


KERN FCD bridge scale
usually in stock
183,89 €
excl. VAT
216,34 €
222,51 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Thanks to its compact, lightweight design and operation on a rechargeable battery pack, the KERN FCD bridge scale is suitable for use in…


KERN FKB bridge scale
usually in stock
from
453,28 €
excl. VAT
533,26 €
from 548,47 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 8 kg, 16 kg, 36 kg, 65 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FKB bridge scale offers a high resolution of up to 360,000 parts, making it suitable for precise measurement, especially in the…


IP Protected Bench Scale FPB
in stock
171,05 €
excl. VAT
201,23 €
206,97 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN FPB is a robust benchtop weighbridge designed for precise weighing in operations with high demands on hygiene, durability and…


IP Protected Bench Scale FPB verifiable
in stock
188,15 €
excl. VAT
221,36 €
227,66 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN FPB is a professional bench scale designed for accurate weighing in demanding operating conditions. It is designed for food,…


IP Protected Bench Scale KERN FPE verifiable
in stock
153 €
excl. VAT
180 €
185,13 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The FPE bench scale is a basic industrial platform scale designed for checkweighing with the option of official verification. It is…


IP Protected Bench Scale KERN FPE
in stock
119,73 €
excl. VAT
140,86 €
144,87 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The FPE bench scale is a basic industrial platform scale designed for checkweighing. It is equipped with a stainless steel weighing plate…


Bench Scale KERN FCB verifiable
in stock
256,57 €
excl. VAT
301,85 €
310,45 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN FCB-DM scale is an industrial bench scale suitable for checkweighing, portioning, summation of weighed quantities, and piece…













































































































































