Stainless steel and waterproof scales KERN
Scales for environments with increased humidity
KERN has prepared a range of scales with increased resistance IP65 - IP68 for use in humid environments. Some types of scales offer not only a stainless steel surface but also the corresponding IP certification against water. These scales are often used in food processing but also in dusty environments in industry and production.
We are an authorized KERN dealer and can offer you their complete range of products here in the e-shop or in the official KERN catalogue, which you can download below.

Stainless steel bench scale Kern FOB-S
usually in stock
90,61 €
excl. VAT
109,64 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 500 g, 5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FOB-S stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for use in kitchens, canteens, laboratories etc. The scale is…


Kern DE-D dual range platform scale
usually in stock
from
206,41 €
excl. VAT
from 249,76 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Practical mobile platform scale with stainless steel weighing surface and splash-proof display. The display can be positioned outside the…


Kern DE platform scale
usually in stock
from
231,56 €
excl. VAT
from 280,19 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 12 kg, 24 kg, 60 kg, 120 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern DE platform scale is suitable for use in multiple locations thanks to its flat design, low weight and the option of battery…


KERN HCN hanging scale
usually in stock
140,95 €
excl. VAT
170,55 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 50 kg, 100 kg, 200 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Robust and compact Kern HCN series suspended weighing scales with a high degree of protection against dust and splash water. The scale is…


Kern DE-DL dual range platform scale
usually in stock
from
352,37 €
excl. VAT
from 426,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Practical mobile platform scale with large stainless steel weighing surface and splash-proof display. The display can be positioned outside…


Stainless steel bench scale Kern FOB-NS
usually in stock
125,87 €
excl. VAT
152,30 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 500 g, 5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FOB-NS stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for use in kitchens, canteens, laboratories etc. The scale is…


Kern DE platform scale, dual range high resolution
usually in stock
from
362,44 €
excl. VAT
from 438,55 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern DE, dual-range, high-resolution platform scale is suitable for use in multiple locations thanks to its flat design, low weight and…


KERN FFN verifiable bridge scale
usually in stock
342,31 €
excl. VAT
414,20 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, 25 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FFN bridge verifiable weighing scale can be officially verified for the purpose of the specified gauge. The scale can then be used…


Stainless steel bench scale Kern FOB-NL, double range
usually in stock
from
297,02 €
excl. VAT
from 359,39 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 7,5 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FOB-NL stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for use in kitchens, canteens, laboratories etc. IP67…


Stainless steel bench scale Kern FOB-LM, verifiable
usually in stock
from
337,29 €
excl. VAT
from 408,12 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FOB-LM stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for use in kitchens, retail outlets, canteens, laboratories etc…


KERN FFN-N bridge scale
Immediately in stock
327,22 €
excl. VAT
395,94 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, 15 kg, 25 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FFN-N bridge scale has a stainless steel weighing surface and body. IP65 certified, it is also splash-proof. It is therefore…


Stainless steel bench scale Kern FOB
in stock
241,63 €
excl. VAT
292,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 kg, 3 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact Kern FOB scale in stainless steel for easy cleaning. The FOB scale is particularly suitable for check weighing, portioning or…


Stainless steel platform scale Kern SFB
in stock
from
986,64 €
excl. VAT
from 1 193,83 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 50 kg, 100 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and splash…


Stainless steel platform scale Kern SFB-M, verifiable
in stock
from
1 147,73 €
excl. VAT
from 1 388,75 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB-M stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and splash…


Stainless steel platform scale Kern SFB-H
in stock
from
865,83 €
excl. VAT
from 1 047,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 10 kg, 20 kg, 50 kg, 100 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB-H stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and splash…


Stainless steel platform scale Kern SFB-HM, verifiable
in stock
from
885,97 €
excl. VAT
from 1 072,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 30 kg, 60 kg, 150 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB-HM stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and…

Stainless steel platform scale Kern SFE, verifiable
usually in stock
from
442,98 €
excl. VAT
from 536,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFE stainless steel platform scale is suitable for industrial environments, easy and hygienic cleaning. Both the scale and the…


Kern FXN stainless steel bench scale
usually in stock
from
422,85 €
excl. VAT
from 511,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FXN stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for harsh environments, IP68 rated, the scale can withstand…


Kern FXN-M stainless steel bench scale, verifiable
in stock
from
453,05 €
excl. VAT
from 548,19 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern FXN-M stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for harsh environments, IP68 rated, the scale can withstand…


Stainless steel platform scale Kern SXS, dual range, verifiable
in stock
from
926,24 €
excl. VAT
from 1 120,75 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SXS stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The scale can be officially…


Stainless steel platform scale Kern SXS up to 30 kg
in stock
from
1 097,39 €
excl. VAT
from 1 327,84 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SXS stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The display unit has an…


Stainless steel platform scale Kern SXS up to 300 kg
in stock
from
1 399,63 €
excl. VAT
from 1 693,55 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SXS stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The display unit has an…


Stainless steel bench scale Kern FOB 10K-3NL, double range - unboxed
Immediately in stock
208,35 €
excl. VAT
303,06 €
252,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 30 kg |
|---|
The Kern FOB-NL stainless steel bench scale is HACCP compliant and suitable for use in kitchens, canteens, laboratories etc. IP67…













































































































































