Thermometer, hygrometer Comet P8541 with Ethernet output
Thermometer, hygrometer Comet P8541 with Ethernet output
Product code: COM-P8541
Shipping and Payment
161,26 €
excl. VAT (195,12 € incl. VAT)
Product code: COM-P8541
Shipping and Payment
Functions and features of the Comet P8541 thermometer
- Four external temperature probes or two combined temperature and humidity probes can be connected to the thermometer.
- Setup and management of the thermometer can be done using the TSensor operating software, which is completely free of charge.
- Measured data can be monitored and managed via a standard web browser on a local Ethernet network.
- Support for communication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML.
- Possibility of setting alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog.
- Comet P8541 is powered by an external adapter, which is not included. However, you can order it in accessories.
- Extended warranty 3 years
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 105 °C |
| Temperature range (min) | -55 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | Podle zvolené sondy |
| Humidity measurement range | Podle zvolené sondy |
| Humidity measurement accuracy | Podle zvolené sondy |
| Connectors for sensors |
|
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky |
| cover | IP30 |
Download
i-snc-p85x1.pdf
(pdf, 1.5 MB)
i-snc-n-p85xx.pdf
(pdf, 877.4 kB)
a-snc-pxxxx.pdf
(pdf, 103.2 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
p8xvirtualchannelsunlock.exe
(exe, 703 kB)












































