Comet T6640 PoE thermometer, hygrometer and CO2 detector with Ethernet output
Comet T6640 PoE thermometer, hygrometer and CO2 detector with Ethernet output
Product code: COM-T6640
Shipping and Payment
481,33 €
excl. VAT (582,41 € incl. VAT)
Product code: COM-T6640
Shipping and Payment
Functions and features of the Comet T6640
- Built-in temperature sensor with a range of -20 to +80 °C.
- Built-in relative humidity sensor in the range of 5 to 95% RH.
- Built-inCO2 sensor with a range of 0 to 2000 ppm with colour LED indication.
- Calculation function for the following quantities: dew point temperature, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio, specific enthalpy.
- The Comet T6640sensor is powered by an external power adapter (available as an accessory) or via an Ethernet network (Power over Ethernet according to IEEE 802.3af).
- The measured data is shown directly on the display.
- Using Ethernet, the sensor can be connected to your Ethernet network and the measured data can be immediately monitored by entering the IP address in a web browser.
- The data can also be recorded in a database. The communication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML are used for this purpose.
- The protocols for alarms are E-mail, SNMP Trap, Syslog.
- The device is made in the Czech Republic by Comet system and is covered by a 3-year extended warranty.
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,6 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
| Humidity measurement accuracy | ± 2,5 % RV |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
| CO2 measurement accuracy | ±(50 ppm +2% měřené hodnoty) při 25 °C a 1013 hPa |
| CO2 measurement resolution | 1 ppm |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s, 15 s, CO2 / teplota a vlhkost |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení), Ethernet (IEEE 802.3af) |
| cover | IP30 |
Download
i-snc-tx6xx.pdf
(pdf, 2.4 MB)
i-snc-n-tx64x.pdf
(pdf, 821.6 kB)
a-snc-t5-6-xxx-09.pdf
(pdf, 103.6 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
COMET katalog měřidel CO2.pdf
(pdf, 5.3 MB)






































