Platform scales KERN
When you need to weigh something big
KERN platform scales are needed when you need to weigh a large parcel, crate or other larger items. In this offer you will find only KERN platform scales. We are an authorised dealer of this German brand and can quickly supply the complete range including accessories. You can find the actual offer on our e-shop or in the official Kern catalogue, which you can download in the link below.
A common feature for Kern platform scales is the large weighing area with a removable display. This can easily be placed on a wall, for example.


Kern EOE platform scale
usually in stock
from
171,47 €
excl. VAT
from 207,48 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EOE platform scale is suitable for quick and easy weighing in dispatch, production and offices. The scale display is located…


Kern EOB platform scale
usually in stock
174,52 €
excl. VAT
211,17 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EOB platform scale is the bestseller among parcel and veterinary scales. It offers a large weighing range and a small weighing…


Kern DE-D dual range platform scale
usually in stock
from
206,79 €
excl. VAT
from 250,22 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Practical mobile platform scale with stainless steel weighing surface and splash-proof display. The display can be positioned outside the…


Kern DE platform scale
usually in stock
from
231,99 €
excl. VAT
from 280,71 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 12 kg, 24 kg, 60 kg, 120 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern DE platform scale is suitable for use in multiple locations thanks to its flat design, low weight and the option of battery…


Kern EOB-L platform scale
usually in stock
348 €
excl. VAT
421,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EOB-L platform scale offers a larger weighing surface made of stainless steel. The scale display is located outside the weighing…


KERN EOS Veterinary Scale
usually in stock
474,06 €
excl. VAT
573,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Platform veterinary scale for weighing larger animals. The scale is equipped with a large stainless steel load carrier. This makes it easy…


Kern DE-DL dual range platform scale
usually in stock
from
353,03 €
excl. VAT
from 427,17 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Practical mobile platform scale with large stainless steel weighing surface and splash-proof display. The display can be positioned outside…


Kern DE platform scale, dual range high resolution
usually in stock
from
363,11 €
excl. VAT
from 439,36 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 35 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern DE, dual-range, high-resolution platform scale is suitable for use in multiple locations thanks to its flat design, low weight and…


Kern DS platform scale up to 30 kg
Immediately in stock
from
655,62 €
excl. VAT
from 793,30 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 5 kg, 8 kg, 10 kg, 16 kg, 20 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern DS platform scale is suitable for bulky or heavy samples that need to be weighed with high precision. Precise counting, thanks to…


Kern EFC platform scale
usually in stock
from
373,20 €
excl. VAT
from 451,57 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 30 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EFC platform scale has a stainless steel weighing plate and is suitable for industrial environments. The display unit with 52 mm…


Kern EOC platform scale
usually in stock
from
292,51 €
excl. VAT
from 353,94 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 12 kg, 24 kg, 60 kg, 120 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The robust Kern EOC high resolution platform scale is the ideal scale for use in harsh industrial environments. The handy display can be…


Kern EOC dual range platform scale
Immediately in stock
from
292,51 €
excl. VAT
from 353,94 € incl. VAT
The robust Kern EOC high resolution platform scale is the ideal scale for use in harsh industrial environments. The handy display can be…


Kern IOC platform scale up to 600 kg, dual range, verifiable
in stock
from
408,52 €
excl. VAT
from 494,31 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, 600 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern IOC stainless steel platform scale with a wide range of (optional) data interfaces for easy transfer of weighing data to tablets,…


Kern IOC platform scale up to 30 kg, dual range
usually in stock
from
378,26 €
excl. VAT
from 457,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern IOC stainless steel platform scale with a wide range of (optional) data interfaces for easy transfer of weighing data to tablets,…


Kern IOC platform scale up to 600 kg, dual range
usually in stock
from
428,69 €
excl. VAT
from 518,71 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, 600 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern IOC stainless steel platform scale with a wide range of (optional) data interfaces for easy transfer of weighing data to tablets,…


Kern IFB platform scale up to 30 kg
usually in stock
from
401,40 €
excl. VAT
from 485,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IFB platform scale is suitable for demanding industrial environments. Bluetooth, Analog or rechargeable battery set are at extra…


Kern EOB-XL platform scale
usually in stock
423,63 €
excl. VAT
512,59 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EOB-L platform scale offers a large weighing surface made of stainless steel. The scale can thus be used for weighing large…


Stainless steel platform scale Kern SFB
in stock
from
988,47 €
excl. VAT
from 1 196,05 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 50 kg, 100 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and splash…


Stainless steel platform scale Kern SFB-M, verifiable
in stock
from
1 149,86 €
excl. VAT
from 1 391,33 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB-M stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and splash…


Stainless steel platform scale Kern SFB-H
in stock
from
867,44 €
excl. VAT
from 1 049,60 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 10 kg, 20 kg, 50 kg, 100 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB-H stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and splash…


Stainless steel platform scale Kern SFB-HM, verifiable
in stock
from
887,61 €
excl. VAT
from 1 074,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 30 kg, 60 kg, 150 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFB-HM stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments. The scale and display unit are dust and…

Stainless steel platform scale Kern SFE, verifiable
usually in stock
from
443,80 €
excl. VAT
from 537 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SFE stainless steel platform scale is suitable for industrial environments, easy and hygienic cleaning. Both the scale and the…


Stainless steel platform scale Kern SXS, dual range, verifiable
in stock
from
927,95 €
excl. VAT
from 1 122,82 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SXS stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The scale can be officially…


Kern IOC platform scale up to 30 kg, dual range, verifiable
usually in stock
from
358,09 €
excl. VAT
from 433,29 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern IOC stainless steel platform scale with a wide range of (optional) data interfaces for easy transfer of weighing data to tablets,…


Kern IXS platform scale up to 30 kg
usually in stock
from
652,94 €
excl. VAT
from 790,06 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IXS platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The display unit has an integrated power…


Kern IXS platform scale up to 300 kg
in stock
from
746,40 €
excl. VAT
from 903,14 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IXS platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The display unit has an integrated power…


Kern IXS-M platform scale up to 30 kg, dual range, verifiable
in stock
from
631,54 €
excl. VAT
from 764,16 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IXS-M platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The scale can be officially verified, the…


Kern IXS-M platform scale up to 300 kg, dual range, verifiable
in stock
from
756,48 €
excl. VAT
from 915,34 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IXS-M platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The scale can be officially verified, the…


Stainless steel platform scale Kern SXS up to 30 kg
in stock
from
1 099,42 €
excl. VAT
from 1 330,30 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SXS stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The display unit has an…


Stainless steel platform scale Kern SXS up to 300 kg
in stock
from
1 402,22 €
excl. VAT
from 1 696,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern SXS stainless steel platform scale is suitable for harsh industrial environments or the food industry. The display unit has an…


Kern EOC Dual Range High Resolution Plate Scale
in stock
from
332,85 €
excl. VAT
from 402,75 € incl. VAT
The robust Kern EOC high resolution platform scale is the ideal scale for use in harsh industrial environments. The handy display can be…


Kern IFB platform scale up to 600 kg
usually in stock
from
483,74 €
excl. VAT
from 585,33 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, 600 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IFB platform scale is suitable for demanding industrial environments. Bluetooth, Analog or rechargeable battery set are at extra…


Kern IFB-M platform scale up to 30 kg, dual range, verifiable
usually in stock
from
401,40 €
excl. VAT
from 485,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IFB platform scale is suitable for demanding industrial environments. The scale can be officially verified, you can select the…


Kern IFB-M platform scale up to 600 kg, dual range, verifiable
in stock
from
535,20 €
excl. VAT
from 647,59 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, 600 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern IFB platform scale is suitable for demanding industrial environments. The scale can be officially verified, you can select the…


