Thermometer with hygrometer Comet T3510 with Ethernet output
Thermometer with hygrometer Comet T3510 with Ethernet output
Product code: COM-T3510
Shipping and Payment
301,60 €
excl. VAT (364,94 € incl. VAT)
Product code: COM-T3510
Shipping and Payment
Benefits and features of the Comet T3510
- Ethernet network output for displaying and recording measured values.
- Display measured data by entering the IP address of the sensor directly in your web browser.
- Databaserecording via WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML protocols.
- Alarm protocols support E-mail, SNMP Trap, Syslog.
- Display of current values directly on the instrument display.
- The Comet T3510 is covered by a 3-year extended warranty from the Czech manufacturer.
- Setup via the Tsenzor service software, which is free to download.
- Calculation function for quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio, specific enthalpy.
- The Comet T3510 is powered by an external power supply for the socket, which is not included (you can order in the accessories).
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,6 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, SMTP, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení) |
| cover | IP30 |
Download
ie-snc-tx5xx-25_hu.pdf
(pdf, 1.8 MB)
i-snc-tx5xx.pdf
(pdf, 1.6 MB)
i-snc-n-tx5xx.pdf
(pdf, 917.2 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
t3510_3d-model.pdf
(pdf, 1.4 MB)











































