Datalogger Comet U3631 IoT temperature, humidity and external probe connector
Datalogger Comet U3631 IoT temperature, humidity and external probe connector
Product code: COM-U3631x
Shipping and Payment
from
521,95 €
excl. VAT (631,56 € incl. VAT)
Product code: COM-U3631x
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet U3631M and U3631G
- Built-in temperature and humidity sensor with individually adjustable light and sound alarm.
- Dew point, measuring range: -90 to +60°C / Accuracy: ±1.5°C at ambient temperature T < 25 °C a RV>30% / Resolution: 0.1°C
- Data modem and SIM card (SIM card not included), allow you to send the measured values to the internet storage.
- You can monitor the measured data instantly from any device with internet access. Simply connect to the Comet Cloud internet storage.
- Comet Cloud offers complete functions to analyse the measured data.
- Alarm function where a preset email is sent.
- Internal non-volatile memory for 500,000 measured values.
- Data can be downloaded via USB-C cable and managed using the free Comet Vision operating software.
- Comet U3631M and U3631G are covered by a 3-year extended warranty.
- Uninterruptible power supply with built-in high capacity battery ( 5200 mAh ).
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 60 °C |
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C |
| Ext. temperature range sensors (min) | -90 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 1.8% RH (at 23°C in the range 0 to 90% RH) |
| Memory (number of measurements) | 500,000 values (in non-cyclic recording), 350,000 values (in cyclic recording) |
| Connectivity | GSM |
| Shortest recording interval | 1 s |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | internal battery |
| cover | IP30, IP67, IP67 elektronika / IP30 senzory |
| Range | within GSM signal range |
| Dimensions: | 61 x 93 x 53 mm / s anténou 120 x 93 x 53 mm |
Download
i-lgr-kal-uxxxx-02.pdf
(pdf, 515.2 kB)
i-lgr-n-uxxxxm-09.pdf
(pdf, 1.1 MB)
i-lgr-b-uxxxxm-04.pdf
(pdf, 150.8 kB)
a-lgr-uxxxxm-03.pdf
(pdf, 96.4 kB)
2019_comet_dataloggers_cz.pdf
(pdf, 6.2 MB)
cz_comet_u-gsm_loggers_catalog.pdf
(pdf, 3 MB)
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)
Návod k použití Comet Uxxxx.pdf
(pdf, 3 MB)
























































