Crane scales KERN
For weighing heavy loads in the hanger
KERN crane and hanging scales are an indispensable tool in the construction and engineering industry. They are ideal for weighing heavy loads using a crane. You can easily and quickly find out the actual weight of the construction or metallurgical material.
In this offer you will only find KERN crane scales, which we offer as an authorised dealer. In the link below you can download the complete catalogue with clear specifications and order directly from our e-shop or from this catalogue.


Kern HDB Hanging Scale
Immediately in stock
from
60,44 €
excl. VAT
from 73,13 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 5 kg, 6 kg, 10 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Small and portable, these are the scales from the Kern HDB product range. Simple operation and easy handling of the weighed material make…


KERN HCB Crane Suspension Scale
Immediately in stock
from
88,65 €
excl. VAT
from 107,27 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 20 kg, 50 kg, 99 kg, 100 kg, 200 kg, 500 kg, 1 t, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern HCB scale for weighing suspended loads is suitable for quick transport when receiving or dispensing goods, but it is also useful…


Kern CH Hanging Scale
Immediately in stock
from
68,50 €
excl. VAT
from 82,89 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 kg, 50 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The hanging scale from the Kern CH product range offers simple and quick weighing of loads in the hanging position. It can be used for…


KERN HCN hanging scale
usually in stock
141,04 €
excl. VAT
170,66 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 50 kg, 100 kg, 200 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Robust and compact Kern HCN series suspended weighing scales with a high degree of protection against dust and splash water. The scale is…


Kern HCD suspended crane scale
usually in stock
201,48 €
excl. VAT
243,79 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 100 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern HCD suspended crane scale for loads up to 300 kg. The scale has a solid construction that guarantees an extra level of safety (TUV…


KERN HFC suspended crane scale
usually in stock
from
1 077,92 €
excl. VAT
from 1 304,28 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 kg, 1 t, 3 t, 5 t, 10 t, podle zvoleného modelu |
|---|
The scale has a high quality finish and light weight. Thanks to its compact dimensions, this crane scale is suitable for industrial use, on…


Kern HFD overhead crane scale, three range
usually in stock
from
483,55 €
excl. VAT
from 585,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 kg, 1,5 t, 3 t, 6 t, 12 t, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern HFD high resolution overhead crane scale with weighing capacities up to 12 tonnes is ideal for permanent use in industrial…


Kern HFD-IP suspended crane scale, three range, with IP67
usually in stock
from
574,22 €
excl. VAT
from 694,81 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 kg, 1,5 t, 3 t, 6 t, 12 t, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern HFD-IP high resolution overhead crane scale with weighing capacity up to 12 tonnes is ideal for permanent use in industrial…


Kern HFD-M suspended crane scale, verifiable
usually in stock
from
634,66 €
excl. VAT
from 767,94 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 kg, 1,5 t, 3 t, 6 t, 12 t, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern HFD-M high resolution overhead crane scale with weighing capacity up to 12 tonnes is ideal for permanent use in industrial…


Kern HCD double range suspended crane scale
in stock
211,55 €
excl. VAT
255,98 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 kg, 150 kg, 300 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern HCD suspended crane scale with two ranges for loads up to 300 kg. The scale has a solid construction that guarantees an extra level of…


Kern HFB suspended crane scale
in stock
400,90 €
excl. VAT
485,09 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 150 kg, 300 kg, 600 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Cheap Kern hanging scale with swivel hook and two displays. The KERN HFB hanging scale has the TÜV certification mark - it meets the…


Kern HFA suspended crane scale
usually in stock
from
674,96 €
excl. VAT
from 816,70 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 kg, 1 t, 3 t, 5 t, 10 t, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact crane scale with integrated display - can also be used for tensile force measurement (measurement in Newtons). The KERN HFA…


Kern HFM suspended crane scale
usually in stock
from
957,03 €
excl. VAT
from 1 158,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 t, 3 t, 5 t, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern HFM high-resolution overhead crane scale with a weighing capacity of up to 5 tonnes is ideal for permanent use in industrial…


Kern HFM 10000 kg overhead crane scale
in stock
1 712,58 €
excl. VAT
2 072,22 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 10 t |
|---|
The Kern HFM high resolution overhead crane scale with a weighing capacity of up to 10 tonnes is ideal for permanent use in industrial…













































































































































