Rental of gauges
Do you need to rent a scale e.g. for an inventory, short-term sales, impact weighing, etc.? We offer commercial, crane, baby, counting, platform, bench, laboratory and other scales. If you have any questions, please contact us by email at kalist@kalist.cz or by phone at (+420) 773 758 576, (+420) 577 700 775.


Renting a Kern infant scale
Available to rent immediately
0,82 €
excl. VAT
0,99 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 20 kg |
|---|
Officially verifiable scale for weighing infants with adapter, approved for use in healthcare.


Rental of Crane Scale 1t overhead crane scale per day
Available to rent immediately
12,58 €
excl. VAT
15,22 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 t |
|---|
Suspended crane scale is designed especially for weighing in various plants, foundries, warehouses of metallurgical materials, construction…


Hire of Crane Scale 5 t
Available to rent immediately
32,48 €
excl. VAT
39,30 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 5 t |
|---|
The OCS-A weighing scale is designed especially for weighing in various plants, foundries, warehouses of metallurgical materials,…


CAS counting scale rental
Available to rent immediately
11,92 €
excl. VAT
14,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 6 kg, 15 kg, 30 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The verifiable counting scale with different weighing capacities CAS EC is primarily designed for weighing, counting, piece counting,…


Hire of pallet scales
Available to rent immediately
49,34 €
excl. VAT
59,70 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,2 t |
|---|
A mobile, multifunctional, top quality weighing system in a durable, industrial design, built with only seizable components. Stable, powder…


Rent a KERN precision laboratory scale
Available to rent immediately
14,97 €
excl. VAT
18,11 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,5 kg |
|---|
The precision laboratory scale is designed for counting pieces, percentage weighing, overhead weighing. Communication with RS-232.


Rental of Crane Scale 15 t
Available to rent immediately
41,12 €
excl. VAT
49,76 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 15 t |
|---|
Suspended crane scale is designed especially for weighing in various plants, foundries, warehouses of metallurgical materials, construction…


Hire of Crane Scale 10t
Available to rent immediately
32,48 €
excl. VAT
39,30 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 10 t |
|---|
The OCS-A weighing scale is designed especially for weighing in various plants, foundries, warehouses of metallurgical materials,…


Rental of weighing counting set 1500kg
Available to rent immediately
31,66 €
excl. VAT
38,31 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 t |
|---|
The counting assembly consists of a reference counting scale and a 1500kg bridge load carrier that is connected to the counting scale.…


Rental of 1500kg bridge scale
Available to rent immediately
17,27 €
excl. VAT
20,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1,5 t |
|---|
The bridge scale consists of an indicator unit and a steel bridge on which loads up to 1500kg can be placed.


Rental of weighing counting set 1500 kg
Available to rent immediately
143,91 €
excl. VAT
174,13 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 3 kg, 150 kg, 1,5 t, podle zvolené plošiny |
|---|
The variable counting set offers piece counting for warehouse inventories up to 1500 Kg. The display evaluation unit can be combined with…












































































































































