Datalogger Comet U3631 temperature, humidity and with connector for external temperature probe
Datalogger Comet U3631 temperature, humidity and with connector for external temperature probe
Product code: COM-U3631
Shipping and Payment
278,62 €
excl. VAT (337,13 € incl. VAT)
Product code: COM-U3631
Shipping and Payment
Facilities Comet U3631 enables:
- Measure and process measurements from internal sensors and external probes
- Store in memory 500,000 values (non-cyclical recording), 350,000 values (cyclical recording)
- Set the recording interval from 1s to 24h
- Detect and store minimum and maximum values since they were last manually reset
- Display measured values on the LCD display
- Make an autonomous time record of the measured values in an internal, non-volatile memory. Recording can be done continuously or only during an alarm.
- Communicate with PC via USB interface (all instrument settings, downloading of recorded data)
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 70 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -90 °C, závisí na typu sondy |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C, interní čidlo |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 1.8% RH (at 23°C in the range 0 to 90% RH) |
| Memory (number of measurements) | 500,000 values (in non-cyclic recording), 350,000 values (in cyclic recording) |
| Shortest recording interval | 1 s |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | 1 x lithiová baterie 3,6V/AA |
| cover | IP30, IP67, IP67 elektronika / IP30 senzory |
| Dimensions: | 61 x 93 x 32 mm |
Download
i-lgr-kal-uxxxx-02.pdf
(pdf, 515.2 kB)
i-lgr-n-uxxxx-b-05.pdf
(pdf, 1 MB)
a-lgr-uxxxx-02.pdf
(pdf, 94.9 kB)
2019_comet_dataloggers_cz.pdf
(pdf, 6.2 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
comet_vision-2-1-7593-30716_dbapi-20-0.exe
(exe, 15.1 MB)
Návod k použití Comet Uxxxx.pdf
(pdf, 3 MB)

















































