Dataloggers - Advanced features - Comet database software
To record measured values
Dataloggers are devices for recording measured values. Some of them serve as an intermediary between the sensor and the data warehouse and some of them store the measured data themselves, which can be worked with later. Dataloggers are produced in different designs for common use as well as for specific purposes with different types of connected external sensors. They are most commonly used in industry, production, research and storage rooms.


Comet U0121 temperature data logger for two external Pt1000 probes
Immediately in stock
184,65 €
excl. VAT
223,43 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |
The Comet U0121 temperature data logger is designed to record temperatures from two external Pt1000 probes. The data is stored in non…


Comet U0141 temperature data logger for four external Pt1000 probes
Immediately in stock
248,26 €
excl. VAT
300,39 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |
The Comet U0141 datalogger is designed to record temperatures from up to four external Pt1000 probes. The data is stored in non-volatile…


Comet U3120 IoT temperature and humidity datalogger
Rating value is 5 of 5
Immediately in stock
from
525,24 €
excl. VAT
from 635,54 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet U3120M and U3120G data loggers are IoT wireless data loggers with built-in GSM modem. After purchasing a SIM card, immediate…


Datalogger Comet U6841 with 3 current inputs 0-20mA and 1 binary input
In stock
248,26 €
excl. VAT
300,39 € incl. VAT
The Comet U6841 datalogger is designed to measure and record signals from three 0-20mA current inputs and one binary input. The data is…

Datalogger Comet U3631 temperature, humidity and with connector for external temperature probe
Immediately in stock
278,62 €
excl. VAT
337,13 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -90 °C, závisí na typu sondy |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet U3631 datalogger is designed to record temperature, humidity and dew point temperature using internal sensors plus temperature…


Thermometer, hygrometer Comet D3121 with external probe on cable
usually in stock
from
279,85 €
excl. VAT
from 338,62 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 105 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Thermometer, hygrometer Comet D3121 with external probe on the cable is designed for direct measurement and recording of temperature,…


Datalogger Comet U5841 with 3 voltage inputs 0-10V and 1 binary input
In stock
248,26 €
excl. VAT
300,39 € incl. VAT
The Comet U5841 datalogger is designed to measure and record signals from three 0-10V voltage inputs and one binary input. The data is…

Datalogger Comet U7844 with binary and read inputs
usually in stock
248,26 €
excl. VAT
300,39 € incl. VAT
The Comet U7844 datalogger is designed to monitor and record signals from four inputs, binary or pulse counters, see optional configuration…

Datalogger Comet U0541 for recording 0-10V voltage and temperature from external probes
In stock
248,26 €
excl. VAT
300,39 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |
The Comet U0541 datalogger is designed to record temperatures from two external Pt1000 probes and record 0-10V voltages from two inputs.…


Datalogger Comet U6841 IoT with 3 current inputs 0-20mA and 1 binary input
usually in stock
from
529,34 €
excl. VAT
from 640,50 € incl. VAT
The Comet U6841M and U6841G data loggers are IoT wireless data loggers with built-in GSM modem. After purchasing a SIM card, immediate…


Datalogger Comet U7844 IoT with binary and read inputs
Upon request
from
525,24 €
excl. VAT
from 635,54 € incl. VAT
The Comet U7844M and U7844G data loggers are IoT wireless data loggers with built-in GSM modem. After purchasing a SIM card, immediate…


Comet M1220 temperature and humidity multilogger
Upon request
758,72 €
excl. VAT
918,05 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1800 °C, depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | -220 °C, depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
The professional Multilogger Comet M1220 offers the connection of two temperature or humidity probes via MiniDIN connector and two…


Thermometer, hygrometer Comet D3633 with recording and probe for surface temperature measurement
Upon request
346,33 €
excl. VAT
419,06 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
Comet D3633 thermometer, hygrometer is designed for direct measurement of temperature, humidity, dew point. The instrument is equipped with…


Datalogger Comet U5841 with 3 voltage inputs 0-10V and 1 binary input
In stock
from
529,34 €
excl. VAT
from 640,50 € incl. VAT
The Comet U5841M and U5841G data loggers are IoT wireless data loggers with built-in GSM modem. After purchasing a SIM card, immediate…

Datalogger Comet U0246 for three thermocouple probes and one Pt1000
Upon request
231,43 €
excl. VAT
280,03 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 1300 °C, |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, |
The Comet U0246 datalogger is designed to measure and record from three thermocouple probes and one external Pt1000 probe. The data is…

Datalogger Comet U0141T for four Pt1000 probes
usually in stock
231,43 €
excl. VAT
280,03 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 260 °C, |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, |
The Comet U0141T datalogger is designed to measure and record from four external Pt1000 probes. Data is stored in non-volatile electronic…

Datalogger Comet U0141T for four Pt1000 probes and modem
In stock
from
508,41 €
excl. VAT
from 615,18 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 260 °C, |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, |
Comet U0141TM and U0141TG wireless data loggers with built-in GSM modem. After purchasing a SIM card, immediate connection to the COMET…

