Datalogger Comet U0141T for four Pt1000 probes and modem
Datalogger Comet U0141T for four Pt1000 probes and modem
Product code: COM-U0141Tx
Shipping and Payment
from
508,41 €
excl. VAT (615,18 € incl. VAT)
Product code: COM-U0141Tx
Shipping and Payment
Facilities Comet U0141TM and U0141TG enable:
- Measure and process data from four external Pt1000 probes
- Data modem and SIM card (SIM not included), allow to send measured values to the internet storage.
- You can instantly monitor the measured data from any device with internet access. Simply connect to the Comet Cloud internet storage.
- Comet Cloud offers complete functions to analyse the measured data.
- Alarm function where a preset email is sent.
- Store in memory 500,000 values (non-cyclic record), 350,000 values (cyclic record)
- Set recording interval from 1s to 24h
- Detect and store minimum and maximum values since they were last manually reset
- Display measured values on the LCD display
- Make an autonomous time record of the measured values in an internal, non-volatile memory. Recording can be done continuously or only during an alarm.
- Communicate with PC via USB interface (all instrument settings, downloading of recorded data)
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 260 °C, |
| Temperature range (min) | -200 °C, |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Memory (number of measurements) | 500,000 values (in non-cyclic recording), 350,000 values (in cyclic recording) |
| Connectors for sensors | without connector |
| Shortest recording interval | 1 s |
| power supply | internal battery |
| cover | IP20 |
| Dimensions: | 61 x 93 x 32 mm |
Download
Stručný návod Comet Uxxxx.pdf
(pdf, 1.1 MB)
i-lgr-kal-uxxxx-02.pdf
(pdf, 515.2 kB)
a-lgr-uxxxx-02.pdf
(pdf, 94.9 kB)
2019_comet_dataloggers_cz.pdf
(pdf, 6.2 MB)
comet_vision-2-1-7593-30716_dbapi-20-0.exe
(exe, 15.1 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
Návod k použití Comet Uxxxx.pdf
(pdf, 3 MB)





















































