Wireless thermometer, hygrometer Milesight EM320-TH LoRa
Wireless thermometer, hygrometer Milesight EM320-TH LoRa
Product code: EM320-TH
Shipping and Payment
66,39 €
excl. VAT (80,33 € incl. VAT)
Product code: EM320-TH
Shipping and Payment
Features and benefits of the Milesight thermometer, hygrometer
- The elegant slim design is suitable for any occasion.
- Quality materials and IP protection guarantee a long service life.
- FDA certification for use in the food industry.
- The Milesight EM320-TH offers quality measurements with a fast response.
- The device can be used as a data logger thanks to the internal memory for 3000 values.
- LoRa connectivity transmits data wirelessly to your storage
- Two 2700 mAh ER14505 Li-SOCL 2 batteries ensure the operation of the device for more than five years of operation.
- The device is compatible with LoRa WAN gateways.
- The device supports NFC connectivity. This makes it easy to configure using the mobile app Toolbox for both the App store and Google Play.
- The device can be easily attached to the wall.
How to archive and evaluate data
The data can be evaluated using its own gateway, which will provide you with a sufficient signal in the building. Subsequently, the data can be saved online or locally using the manufacturer's storage. Milesight offers the following solutions:
Milesight IoT Cloud
Milesight AIoT Sensig Platform
DeviceHub
Milesight VPN
Details can be found on the manufacturer's website.
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 60 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,2 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 4% (in the range of 10 to 90%) |
| Memory (number of measurements) | 3000 |
| Connectivity | LoRa, NFC |
| Shortest recording interval | 1 s |
| power supply | 2 × 2700 mAh Li-SOCL2 |
| cover | IP67 |
| Dimensions | 85 × 58 × 18 mm |
| Warranty | 24 months, 12 months (Company) |
Download
User manual Milesight EM320-TH EN
(pdf, 841.1 kB)
Product sheet Milesight EM320-TH EN
(pdf, 180.3 kB)














