Wireless thermometer with hygrometer Comet W3810 Sigfox IoT
Wireless thermometer with hygrometer Comet W3810 Sigfox IoT
The instrument measures temperature and humidity with an internal sensor. The sensor can be used in more demanding conditions with a suitable cover.
The measured values are sent at a configurable time interval (10 min to 24 h) via radio transmission on the Sigfox network to the COMET Cloud internet storage, from where the user can view them using a personal computer or mobile device.
The instrument monitors 2 alarm limits of the measurand. COMET Cloud forwards this alarm message via email to the selected user.
Main advantages:
- wireless transmission of measured values and alarm conditions
- battery power supply with low battery indication (battery life 4 months to 7 years)
- remote device setup from COMET Cloud (maximum 1 time per day)
Sigfox network availability in a specific location
Check the availability of the Sigfox network in your location. Alternatively, the signal must be provided by the own BTS station (in related products).
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 60 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ±1,8 % RV od 0 do 90 % při 23 °C |
| Shortest recording interval | 10 minut |
| power supply | 1 x lithiová baterie 3,6V/AA, Lithiová baterie 3,6 V, velikost AA |
| cover | IP65 |
| Dimensions | 126 x 89 x 40mm |
















































