Sigfox IoT sensors - Meter function - DEW POINT - dew point measurement function
Thermometers for wireless transmission of measured temperatures in a radio network Sigfox.
If you need to monitor the temperature in a location where there is no Wifi, internal ethernet network or the ability to stretch a cable, these thermometers are the ideal temperature monitoring option for you. In this case, all you need is a Sigfox radio network within range, which is commonly available throughout Europe. The coverage of this Sigfox radio network can be easily checked by address..
The measured data is thus transmitted via radio signal to the location where it is further processed. This is most often the internet cloud storage, such as the Comet Cloud. These are then easily accessed using apps, programs or simply via a website.
Thermometers with radio transmission are ideal for monitoring temperatures in hard-to-reach places, in the mountains or for monitoring temperatures at historical sights where no other connection is available.


Wireless thermometer with hygrometer Comet W3810 Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Comet W7810 radio transmitting thermometer, hygrometer and pressure gauge
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Thermometer, hygrometer and CO2 detector Comet W6810 with radio transmission
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -20 °C |
| Humidity measurement range | 0 to 95% |
| CO2 measurement range | 5000 ppm |


Thermometer with hygrometer Comet W3811 with radio transmission
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |


Comet W7811 radio transmitting thermometer, hygrometer and pressure gauge
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |


Thermometer with hygrometer Comet W3811P with radio transmission
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |


Wireless thermometer with hygrometer Comet W3810P Sigfox IoT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

