Comet U0141 temperature data logger for four external Pt1000 probes
Comet U0141 temperature data logger for four external Pt1000 probes
Product code: COM-U0141
Shipping and Payment
248,26 €
excl. VAT (300,39 € incl. VAT)
Product code: COM-U0141
Shipping and Payment
The Comet U0141 enables:
- Measureand process temperature measurements from up to 4 probes
-
Store in memory 500,000 values (non-cyclical recording), 350,000 values (cyclical recording)
- Set the recording interval from 1sto 24h
- Detect and store minimum and maximum values since they were last manually reset
- Display measured values on the LCD display
- Make an autonomous time record of the measured values in aninternal, non-volatile memory. Recording can be done continuously or only during an alarm.
- Communicate with PC via USB interface (all instrument settings , downloading of recorded data)
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ±0,2°C / ±0,2% z měřené hodnoty od +100 do +260°C |
| Memory (number of measurements) | 500,000 values (in non-cyclic recording), 350,000 values (in cyclic recording) |
| Connectors for sensors |
|
| Shortest recording interval | 1 s |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | 1 x lithiová baterie 3,6V/AA |
| cover | IP67 |
| Dimensions: | 61 x 93 x 32 mm |
Download
i-lgr-kal-uxxxx-02.pdf
(pdf, 515.2 kB)
i-lgr-n-uxxxx-b-05.pdf
(pdf, 1 MB)
a-lgr-uxxxx-02.pdf
(pdf, 94.9 kB)
2019_comet_dataloggers_cz.pdf
(pdf, 6.2 MB)
comet_vision-2-1-7367-23596_dbapi-19-0.exe
(exe, 15.1 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
Návod k použití Comet Uxxxx.pdf
(pdf, 3 MB)























































