Dataloggers for low temperatures - Meter function - SOFTWARE - the device can be used with operating software
Dataloggers for extremely low temperatures are designed for precise measurement and recording of temperatures in freezers, laboratories, cryogenic boxes or when transporting sensitive samples. These loggers allow long-term monitoring of temperatures down to –200 °C and provide reliable data for validating storage conditions. In our offer you will find dataloggers with calibration, the possibility of exporting data to a PC and online monitoring. They are used mainly in pharmacy, healthcare, food industry and when working with dry ice or liquid nitrogen. Choose a professional low temperature datalogger and ensure safe storage of your products.


Control registration thermometer datalogger with external probe Termio-2-ST-05-S-PFA
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Control registration thermometer datalogger with external probe Termio-1-ST-05-PFA
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Comet U0121 temperature data logger for two external Pt1000 probes
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |


Comet U0141 temperature data logger for four external Pt1000 probes
| Ext. temperature range sensors (max) | 260 °C, závisí na typu sondy |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -200 °C, závisí na typu sondy |


Control registration thermometer datalogger with needle probe Termio-2-ST-11-100-FEP
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Thermometer datalogger with external probe Termio-1-BETA-ST-05-PFA
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Thermometer datalogger with external probe Termio-2-BETA-ST-05-PFA
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Thermometer datalogger with external probe Termio-1-BETA-ST-11-FEP
| Temperature range (max) | 270 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Datalogger teploty LogTag TRIX-16
| Temperature range (max) | 85 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -40 °C |


Datalogger LogTag TRID30-7R
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Datalogger LogTag UTRID-16R USB
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Datalogger LogTag UTRIX-16
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

