Thermometer, hygrometer Comet P8611 PoE with Ethernet output
Thermometer, hygrometer Comet P8611 PoE with Ethernet output
Product code: COM-P8611
Shipping and Payment
169,88 €
excl. VAT (205,55 € incl. VAT)
Product code: COM-P8611
Shipping and Payment
Comet P8611 sensor functions
- Connect an optional temperature or temperature and humidity sensor via the cinch connector.
- Output of the sensor to an Ethernet network where the measured values can be displayed or recorded.
- The measured values can be displayed by entering the IP address directly in your browser.
- The communication protocols offer recording to a database. Supported protocols are WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML.
- Protocols for sending email alarms are Email, SNMP Trap, Syslog.
- Thesensor power supply can be provided by an external adapter to the socket (not included) or via Ethernet network (Power over Ethernet according to IEEE 802.3af).
- Setup of the sensor can be done easily with the T-sensor operating software, which is available as a free download.
- Extended warranty 3 years.
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 105 °C |
| Temperature range (min) | -55 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | Podle zvolené sondy |
| Humidity measurement range | Podle zvolené sondy |
| Humidity measurement accuracy | Podle zvolené sondy |
| Connectors for sensors |
|
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení), Ethernet (IEEE 802.3af) |
| cover | IP30 |
Download
i-snc-p86xx.pdf
(pdf, 1.4 MB)
i-snc-n-p86xx.pdf
(pdf, 872.3 kB)
a-snc-p86xx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)















































