Comet P8510 thermometer with Ethernet output
Comet P8510 thermometer with Ethernet output
Product code: COM-P8510
Shipping and Payment
160,03 €
excl. VAT (193,64 € incl. VAT)
Product code: COM-P8510
Shipping and Payment
Functions of the Comet P8510 Ethernet Thermometer
- Output the thermometer to your Ethernet network.
- Display the measured data in the web browser after entering the IP address of the sensor.
- Option to store the measured data in your database.
- Support of communication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML.
- The thermometer is powered via an external adapter (not included).
- Thermometer supports alarm, email protocols Email, SNMP Trap, Syslog.
- T-sensor software free of charge.
- Extended warranty 3 years.
Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ±0,8 °C v rozsahu teplot od -10 °C do +80°C; ±2,0 °C v rozsahu teplot od -10 °C do -30 °C |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, SMTP, ModbusTCP, SOAP |
| Shortest recording interval | 2 s |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení) |
| cover | IP30 |
Download
i-snc-p85x1.pdf
(pdf, 1.5 MB)
i-snc-n-p85xx.pdf
(pdf, 877.4 kB)
a-snc-pxxxx.pdf
(pdf, 103.2 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)







































