Web Sensor Comet P8652 PoE dual channel sensor with binary inputs
Web Sensor Comet P8652 PoE dual channel sensor with binary inputs
Product code: COM-P8652
Shipping and Payment
199,02 €
excl. VAT (240,81 € incl. VAT)
Product code: COM-P8652
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet P8652
- The instrument is equipped with two inputs for temperature and humidity probes in different lengths and three binary inputs.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow reading the values from the instrument.
- Comet T8652 allows sending alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog protocols.
- Power supply via Ethernet network(Power over Ethernet according to IEEE 802.3af) or with an adapter to the socket (not included in the package - see accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Setup of the Web Sensor using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 105 °C |
| Temperature range (min) | -55 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | Dle připojené sondy DSxx |
| Humidity measurement range | Dle připojené sondy DSxx |
| Humidity measurement accuracy | Dle připojené sondy DSxx |
| Connectors for sensors |
|
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení), Ethernet (IEEE 802.3af) |
| cover | IP30 |
| Dimensions: | 88 x 74 x 39,5 mm |
Download
Postup přidání WebSensoru do COMET Cloud.pdf
(pdf, 519.6 kB)
i-snc-p8x52-05.pdf
(pdf, 1.4 MB)
i-snc-n-p8x52-04.pdf
(pdf, 669.9 kB)
a-snc-p86xx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
p8xvirtualchannelsunlock.exe
(exe, 703 kB)
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)




















































