Web Sensor Comet P2520 converter from 0-20mA current loops
Web Sensor Comet P2520 converter from 0-20mA current loops
Product code: COM-P2520
Shipping and Payment
178,91 €
excl. VAT (216,48 € incl. VAT)
Product code: COM-P2520
Shipping and Payment
Features and Benefits of the Comet P2520
- Thanks to the Ethernet network output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow you to read the values from the instrument.
- Comet P2520 allows sending alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog protocols.
- Power supply by socket adapter (not included - see accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Setup of the Web Sensor using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení) |
| cover | IP30 |
| Dimensions: | 88 x 126 x 39,5 mm |
| Distinction | 1 µA |
| Input resistance | 20 Ω |
| Measurement interval | 1 s |
| Current measurement accuracy | ±0.1% FS from 0 °C to +50 °C<br>±0.3% FS from -30 °C to +80 °C |
| A/D converter | 24bit sigma-delta |
Download
i-snc-p2520.pdf
(pdf, 997.1 kB)
i-snc-n-p2520.pdf
(pdf, 947.8 kB)
a-snc-p2520.pdf
(pdf, 102.8 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)



























