Web Sensor Comet T7511 temperature, humidity and pressure with Ethernet output
Web Sensor Comet T7511 temperature, humidity and pressure with Ethernet output
Product code: COM-T7511/1-4
Shipping and Payment
from
430,04 €
excl. VAT (520,35 € incl. VAT)
Product code: COM-T7511/1-4
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T7511
- Temperature and humidity probe on a cable in three lengths.
- The web sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow reading the values from the instrument.
- Comet T7511 allows sending alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog protocols.
- Power supply by socket adapter (not included - see accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Setup of the Web Sensor using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 105 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| Atmospheric pressure measurement range | 600 to 1100 hPa |
| Resolution of atmospheric pressure measurement | 0,1 hPa |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení) |
| cover | IP30, IP40, IP30 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 88,5 x 147,5 x 39,5 mm / délka stonku 75 mm |
Download
Postup přidání WebSensoru do COMET Cloud.pdf
(pdf, 519.6 kB)
i-snc-tx5xx.pdf
(pdf, 1.6 MB)
i-snc-n-tx5xx.pdf
(pdf, 917.2 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)









































