Comet H3530 temperature and humidity sensor with Ethernet output and relay
Comet H3530 temperature and humidity sensor with Ethernet output and relay
Product code: COM-H3530
Shipping and Payment
394,34 €
excl. VAT (477,15 € incl. VAT)
Product code: COM-H3530
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet H3530
- Built-in temperature and humidity sensor.
- Three binary inputs for monitoring two-state variables - e.g. smoke detectors, flood detectors, glass break detectors, door contacts, etc.
- The sensor can calculate quantities such as humidex, dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow reading the values from the instrument.
- Acoustic alarm signaling (can be disabled).
- Two alarm limits for each measurand.
- Comet H3530 allows sending alarm messages via E-mail (basic SMTP authentication supported), SNMP Trap, Syslog.
- Power supply by socket adapter (not included - see accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Sensor setup using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky |
| cover | IP40 |
| Dimensions: | 136 x 213 x 45 mm (délka stonku 75mm) / průměr čidla 18mm |
| Signal for binary inputs | from a voltage-free contact, an open collector or a two-level voltage signal. The inputs are not galvanically isolated. |
| Minimum pulse length on the binary input | 500 ms |
| Maximum switched voltage, current, relay power | 50V, 2A, 60VA |
Download
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)
Postup přidání WebSensoru do COMET Cloud.pdf
(pdf, 519.6 kB)
i-hgs-n-hx5xx.pdf
(pdf, 999.1 kB)
a-hgs-hxxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_hline_websensors.pdf
(pdf, 1.9 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)

Temperature and humidity measurement and control
Temperature and relative humidity sensors with the possibility of regulation were installed in the food manufacturing factory. The devices not only measure the given quantities, but also can start the air conditioning by means of relay outputs. A magnetic sensor then allows the user to monitor the opening and closing of doors in the warehouse.









































