Web Sensor Comet T0510 temperature sensor with Ethernet output
Web Sensor Comet T0510 temperature sensor with Ethernet output
Product code: COM-T0510
Shipping and Payment
219,94 €
excl. VAT (266,13 € incl. VAT)
Product code: COM-T0510
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T0510
- Built-in temperature probe.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow reading values from the instrument.
- Comet T0510 allows sending alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog protocols.
- Power supply by socket adapter (not included - see accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Setup of the Web Sensor using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,6 °C |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení) |
| cover | IP30 |
| Dimensions: | 88,5 x 126 x 39,5 mm / délka stonku 53 mm |
Download
Postup přidání WebSensoru do COMET Cloud.pdf
(pdf, 519.6 kB)
i-snc-tx5xx.pdf
(pdf, 1.6 MB)
i-snc-n-tx5xx.pdf
(pdf, 917.2 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)
































