Web Sensor Comet T4611 PoE temperature sensor with Ethernet output
Web Sensor Comet T4611 PoE temperature sensor with Ethernet output
Product code: COM-T4611
Shipping and Payment
240,05 €
excl. VAT (290,46 € incl. VAT)
Product code: COM-T4611
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T4611
- Temperature probe in various versions.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser by entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow reading the values from the instrument.
- Comet T4611 allows sending alarm messages via E-mail, SNMP Trap, Syslog protocols.
- Power supply via Ethernet network(Power over Ethernet according to IEEE 802.3af) or by socket adapter (not included - please refer to accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Setup of the Web Sensor using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 600 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Temperature range (min) | -190 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,2 °C |
| Connectors for sensors | without connector |
| Connectivity | Ethernet |
| Communication protocols | WWW, SNMPv1, XML, ModbusTCP, SOAP |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky (není součástí balení), Ethernet (IEEE 802.3af) |
| cover | IP30 |
| Dimensions: | 136 x 149 x 45 mm |
Download
Postup přidání WebSensoru do COMET Cloud.pdf
(pdf, 519.6 kB)
i-snc-tx6xx.pdf
(pdf, 2.4 MB)
i-snc-n-tx6xx.pdf
(pdf, 928.6 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_websensors_2020.pdf
(pdf, 4.1 MB)
cz_comet_websensor_datasheet.pdf
(pdf, 3.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)























































