Low cost temperature and humidity sensor Comet P3110E, 4-20mA output
Low cost temperature and humidity sensor Comet P3110E, 4-20mA output
Product code: COM-P3110E
Shipping and Payment
149,77 €
excl. VAT (181,22 € incl. VAT)
Product code: COM-P3110E
Shipping and Payment
Features and Benefits of the Comet T3110E
- Built-in temperature and humiditysensor.
- Can be connected to MS55D, MS6 or Ethernet.
-
Current output - two-wire connection 4-20 mA, galvanically isolated.
- Extended warranty 3 years.
Included:
Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 80 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,6 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 3.0% RH from 5 to 95% RH at 23°C |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 88,5 x 170 x 39,5 mm / délka stonku 75 mm |
Download
i-snc-p3110e-03.pdf
(pdf, 553.1 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_analog_sensors.pdf
(pdf, 2 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)

























