Comet T3111 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
Comet T3111 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
Product code: COM-T3111/1-4
Shipping and Payment
from
240,87 €
excl. VAT (291,45 € incl. VAT)
Product code: COM-T3111/1-4
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T3111
- Temperature and humidity probe on a cable in three lengths.
- Can be connected to MS55D, MS6 or Ethernet.
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- The sensor can be set up using the TSensor operating software, which is available as a free download.
-
Current output - two-wire connection 4-20 mA, galvanically isolated.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 105 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 88,5 x 145 x 39,5 mm / průměr externí sondy 18 mm |
Download
i-snc-t3111-14.pdf
(pdf, 1015.7 kB)
i-snc-n-tx1-2-xx.pdf
(pdf, 1019.8 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_analog_sensors.pdf
(pdf, 2 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)




























