Sensors with current output - Calibration sheet
Sensors for temperature, relative humidity, CO2, atmospheric pressure and other variables with current output.
Current output sensors are commonly part of monitoring systems in industry and building automation. They are used to monitor temperature, humidity, atmospheric pressure or carbon dioxide levels. Current output sensors are also used in the food industry, supermarkets and warehouses where critical values need to be monitored. The control panel is then used to collect and store the measured data.
The sensors offer a wide range and variability of placement, even with external probes for measurements in extreme ranges. Selected models can then also be used in intrinsically safe versions that can be placed in Ex explosive environments.


Low cost temperature and humidity sensor Comet P3110E, 4-20mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Comet T3110 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Comet P0120 room temperature sensor with 4 to 20mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Comet T3111 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Comet T3117 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Comet T2114 atmospheric pressure sensor with 4-20mA output

Comet T4111 temperature transmitter with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 600 °C, závisí na typu připojené sondy |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C, závisí na typu připojené sondy |

Comet T3113 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Comet T3113Ex temperature and humidity sensor for EX environment, 4-20mA output
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Comet T3111Ex temperature, humidity sensor for EX environment with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Indoor temperature and humidity sensor Comet T3118, 4-20mA output
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |


Comet T5141 CO2 sensor with external probe and 4-20mA output
| CO2 measurement range | 10000 ppm |
|---|


Comet T3110Ex temperature and humidity sensor for EX environment, 4-20mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Interior temperature sensor Comet T0118 with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |

Interior atmospheric pressure sensor Comet T2118 with 4-20mA output


Comet T3113D temperature and humidity sensor with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 125 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |


Temperature sensor Comet P0122 -30 to +80°C, 4 to 20mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Temperature sensor Comet P0102 -30 to +60°C, 4 to 20mA output
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Temperature sensor Comet P0132 0 to +150°C, output 4 to 20mA
| Temperature range (max) | 150 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | 0 °C |

Comet T1110 humidity sensor with 4-20mA output
| Humidity measurement range | 0 to100% |
|---|

Comet T5140 CO2 sensor with 4-20mA output
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
|---|


CO2 sensor Comet T5145 for air duct with 4-20mA output
| CO2 measurement range | 2000 ppm |
|---|

Indoor CO2 and temperature sensor Comet T8148 with 4-20mA outputs
| Temperature range (max) | 50 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| CO2 measurement range | 2000 ppm |

Comet T0110 temperature sensor with 4-20mA output
| Temperature range (max) | 80 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |


Temperature and humidity sensor Comet T3111P with probe up to 25bar pressure and 4-20mA output
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

