Indoor temperature and humidity sensor Comet T3118, 4-20mA output
Indoor temperature and humidity sensor Comet T3118, 4-20mA output
Product code: COM-T3118
Shipping and Payment
178,09 €
excl. VAT (215,49 € incl. VAT)
Product code: COM-T3118
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T3118
- Built-in temperature and humidity sensor.
- Mounting on a standard KU68 installation box using two screws (included).
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- Can be connected to MS55D, MS6 or Ethernet.
- Sensor setup using the free downloadable TSensor operating software.
- Current output - two-wire connection 4-20 mA.
- 3 years extended warranty.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 50 °C |
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,5 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
| Humidity measurement accuracy | ± 2,5% RV v rozsahu 5 až 60% RV |
| cover | IP20 |
| Dimensions: | 88 x 106 x 33 mm |
Download
i-snc-tx118.pdf
(pdf, 574 kB)
i-snc-n-tx1-2-18.pdf
(pdf, 794.8 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_analog_sensors.pdf
(pdf, 2 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)






























