Precision thermometer ST-80 with needle probe ST-01-300, HACCP
Precision thermometer ST-80 with needle probe ST-01-300, HACCP
Precision needle thermometer with external cable sensor for temperature measurements from -100°C to 270°C with an accuracy of 0.1°C. The thermometer has a wide range of applications in various industries in the food (meets strict HACCP standards), brewing, pharmaceutical and manufacturing industries. It is suitable for transfusion stations, pharmacies, laboratories. The thermometer is equipped with a fixed needle probe ST-01-300 (Ø 3,3x300mm, sensor PT1000) with a flexible, mechanically resistant cable terminated with a soft handle. The maximum operating temperature of the handle is 100 °C.
If you wish, we can calibrate the thermometer and issue a calibration certificate.
Technical specifications:
- Measurement in °C
- High accuracy of 0.1 °C
- Resolution in the temperature range from - 99.9 °C to 199.9 °C: 0.1 °C, resolution outside this temperature range 1 °C
- Response time approx. 5 s
- Large display
- Minimum and maximum temperature display
- Hold function
- Pt1000 sensor
- IP65 electronics, IP67 temperature sensor
- Injection probe ST-01-300 (diameter 3.3, length 300mm)
- SS 321 stainless steel probe
- Low battery indication
- Power supply 2x AA (included)
Key features:
Wide measuring range: measures temperatures from -100°C to 270°C, allowing it to be used in a variety of applications, from deep freezing to baking and cooking.
High accuracy: with an accuracy of 0.1 °C, you can always be sure that your measurements are reliable.
Durable and hygienic: Made of ABS material that protects the thermometer from mechanical damage, dust, dirt and water. The IP65 protection rating ensures its durability even in harsh conditions.
Ideal for the food industry: compliance with HACCP standards makes the ST-80 thermometer the perfect choice for food processing plants. Whether you need to monitor the temperature in the freezer, oven or during cooking, this thermometer will provide the accuracy and reliability you need.
Experience quality and accuracy you can rely on.
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 270 °C |
| Temperature range (min) | -100 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ±0.2°C(-80.0°C to-50.0°C), ±0.1°C(-49.9°C to 149.9 °C), ±0,2°C(150.0°C to 199.9°C), ±1°C (200°C až 270°C) |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | 2x 1,5V AA (součást balení) |
| cover | IP65 elektronika, IP67 teplotní čidlo |
| Dimensions: | 150 x 82 x 29 mm |
| probe length | 300 mm |
| Measurement interval | 5 s |










































