Control digital thermometer datalogger Termio-31
Control digital thermometer datalogger Termio-31
Precise and fast Termio-31 datalogger for K-type thermocouples with a measuring range of -200 to +1400 °C. The thermometer can be used in various industries - warehouses, cold stores, freezers, production and processing plants (also HACCP).
To the thermometer can be connected any K-type thermocouple with MiniPlug. All available thermocouples can be found in the product accessories.
Functions
- temperature measurement -200°C - 1400°C
- sampling frequency: 2 measurements /s
- 200°C to 1000°C: 0.1°C, resolution outside the specified temperature range: 1°C
- accuracy with probe ST-01 in the range -10°C-150°C ±0.6°C; in the range 150°C-250°C: -/+1°C
- memory 32 000 records
- access to MIN/MAX values
- HOLD function allows you to stop the displayed measurement
- IP65 enclosure degree of protection
- low battery indication
- 1/2 x AA 3.6V (lithium battery) included
- battery life approximately 4 months
- connection to PC and data download via micro-USB (not included)
The registration thermometer allows temperature recording. The instrument can be configured using the free Logsoft software
Logsoft available in English, Polish and Czech.
Logsoft software can be installed on Windows. Logsoft runs on Win10, Win11. The Logsoft software allows setting time intervals of recording from 1 second; the user can program the start and end of recording according to date and time. Start and end of write is also possible manually with a button.
When the memory is full, either the data is overwritten or the writing is stopped. The user can set and delete thresholds for alerts (alarms), both upper and lower, as required.
Logged data can be easily displayed as graphs or saved in .pdf or .txt format.
The micro-usb cable is not included. The cable can be ordered in the related products section, see below.
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 1400°C |
| Temperature range (min) | -200 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | -10°C-150°C ±0,6°C; range 150°C -250°C: ±1°C |
| Sensor type | Typ K |
| power supply | 1/2 x AA 3.6V lithium battery |
| cover | IP65 |
| Dimensions: | 100 x 45 x 19 mm |
































