Control digital thermometer ST-90
Control digital thermometer ST-90
Precise and fast digital thermometer ST-90 for K-type thermocouples with measuring range -200 °C to +1200 °C. The thermometer can be used in various industries - warehouses, cold stores, freezers, production and processing plants (also HACCP).
Any type K thermocouple with MiniPlug can be connected to the thermometer. All available thermocouples can be found in the product accessories or in the Probes & Sensors category.
Usage:
- Food industry (meets HACCP standards)
- Brewing industry
- Pharmaceutical industry
- Process industry
- Transfusion stations
- Pharmacies
- Laboratories
Technical specifications:
- Temperature measurement in °C
- temperature range: -200 °C to 1200 °C
- accuracy:
- 0.0°C (-200°C ) | -0.4°C (-98.0°C ) | -0.4°C ( -80.0°C ) | 0.0°C (0.0°C ) | -0.2°C (+10.0°C ) | -0.3°C (+50.0°C ) | - 0.3°C (+100.0°C ) | -0.1°C (+195.0°C ) | -0.1°C (+250.0°C ) | +0.3°C (+500.0°C ) | +1°C (+1300°C ) with measurement uncertainty of -/+0,41°C
- resolution: -99.9 ° C do 999.9 ° C: 0.1 ° C, resolution outside the specified temperature range: 1 ° C ( -200°C do -100°C & 1000°C do 1200°C)
- 2 measurements per second
- MIN/MAX temperature display
- Hold function
- Charging: Li-ion battery 3,7 V 800 mAh
- low battery indication
- large displaymini socket for K-type thermocouple
- compatible with any K-type thermocouple with miniplug connector
- sealing class: IP65-electronics, IP67-temperature sensor
- dimensions: 120 × 60 × 20 mm
Key features:
- Wide measuring range
- High accuracy
- Durable and hygienic design
- Ideal not only for the food industry
Gauge usage:
- Food industry: temperature control during food processing and storage
- Brewing: accurate temperature measurement during beer production.
- Pharmaceutical: Suitable for laboratories and pharmacies.
- Transfusion stations: maintaining the correct temperature of blood and other samples
- Process industry.
Summary of benefits:
- Wide measuring range: The thermometer allows measurements in extreme temperature conditions, from deep freezing to high temperatures
- Durability and hygiene. Ideal for harsh conditions.
- HACCP Compatible: the perfect choice for food processing plants where high levels of hygiene and measurement accuracy are required.
Get an accurate thermometer that meets the highest quality and hygiene standards. Ideal for a variety of industrial applications where measurement accuracy is key.
If you are interested in having your thermometer calibrated and a calibration certificate issued, please contact us.
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 1200 °C |
| Temperature range (min) | -200 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,3 °C |
| Sensor type | Typ K |
| power supply | Li-ion baterie 3,7V 800mAh |
| cover | IP65/ IP67 |
| Dimensions: | 120 x 60 x 20 mm |
| Measurement interval | 0,5 s |



































