Control digital thermometer DT-200
Control digital thermometer DT-200
Precise and fast digital thermometer DT-200 for K-type thermocouples with measuring range -100°C to +200°C. The thermometer can be used in various industries - warehouses, cold stores, freezers, production and processing plants (also HACCP).
To the thermometer can be connected any K-type thermocouple with MiniPlug. All available thermocouples can be found in the product accessorier or in the Probes & Sensors category.
Features:
- temperature measurement in °C
- measuring range -100°C - 200°C
- resolution from -100°C to 200°C: 0.1°C
- accuracy ±0.6°C in the range from -0°C to 200°C (with ST-01 K probe)
- sampling rate: 2 measurements/s
- maximum and minimum value displayed on the screen
- light and acoustic alarm for exceeding MIN/MAX temperature
- records max/min temperatures
- hold function
- tightness class: IP65
- charging: 3.7V 800mAh Li-ion battery
- built-in microUSB charging socket (charger not included)
- battery life per charge is approximately 3 months
- low battery indication
- screen backlight
- mini socket for K-type thermocouple
- compatible with any K-type thermocouple with miniplug connector.
- magnetic holder
The thermometer is powered by a rechargeable battery with a lifetime of approximately 10 years (replacing the battery with a new one is not a problem). One charge should be enough for approximately 3 months of continuous operation. The charger can be found in the accessories category of the product not included.
Thermometer use:
Food industry: Temperature control during food processing and storage.
Warehouses: measurement of temperatures in warehouses, cold stores and freezers.
Manufacturing and processing: Temperature monitoring during various production processes.
HACCP: Meets storage control requirements
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 200 °C |
| Temperature range (min) | -100 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | -10°C-150°C ±0,6°C; range 150°C -250°C: ±1°C |
| Sensor type | Typ K |
| power supply | battery Li-ion 3,7V 800mAh |
| cover | IP65 |
| Dimensions: | 100 x 45 x 19 mm |
| Measurement interval | 0,5 s |

































