Needle thermometer with sensor DT-34-ST-01-120 HACCP
Needle thermometer with sensor DT-34-ST-01-120 HACCP
Precision needle thermometer with external cable sensor for temperature measurements from -100°C to 270°C with an accuracy of 0.1°C. The thermometer has a wide range of applications in various industries in the food ( HACCP), brewing, pharmaceutical and processing industries. It is suitable for transfusion stations, pharmacies, laboratories. The thermometer is equipped with a fixed needle probe ST-01-120 (Ø 3,3x120mm, sensor PT1000) with a flexible mechanically resistant cable terminated with a soft handle. The operating temperature of the cable is - 20°C to 105°C. The maximum operating temperature of the handle is 100°C.
If you are interested, we can calibrate the thermometer and issue a calibration certificate.
Features and functions:
- measurement in °C
- Resolution in the temperature range from - 99.9 °C to 199.9 °C: 0.1 °C, resolution outside the specified temperature range 1 °C
- Response time approx. 7s
- Low battery indication
- High accuracy
- Probe ST-01-120 (3.3x120mm, Pt1000 sensor)
- Hold function
- Large display
- IP65 electronics, IP67 temperature sensor
- Cable length 1 m (standard)
- SS 321 stainless steel probe
- Power supply 2x AA (included)
- Low battery indication
- Thermometer has a continuous operating time of approximately 2 years
The high accuracy makes this thermometer suitable for use as a reference device.
The precision thermometer is suitable for measuring the temperature of food and pharmaceuticals; for transfusion stations and pharmacies, laboratories; for animal husbandry, plant cultivation. It is also suitable as a practical meat and smokehouse thermometer, ideal for temperature control in the production of dairy and meat products in the home.
Thermometer manufacturer Termoprodukt has been operating in Poland for 27 years. This thermometer is popular for its accuracy and competitive price.
The text was translated by an automatic translator.
| Meter function |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 270 °C |
| Temperature range (min) | -100 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,1 °C |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | 2x 1,5V AA (součást balení) |
| cover | IP65 elektronika, IP67 teplotní čidlo |
| Dimensions: | 150 × 82 × 29 mm |
| probe length | 120 mm |
| Measurement interval | 7 s |













































