Comet T3318 indoor temperature and humidity sensor with RS232 output
Comet T3318 indoor temperature and humidity sensor with RS232 output
Product code: COM-T3318
Shipping and Payment
155,52 €
excl. VAT (188,18 € incl. VAT)
Product code: COM-T3318
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T3318
- Built-in temperature and humidity sensor.
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- Mounting on a standard KU68 installation box using two screws (included).
- Sensor setup using the TSensor operating software, which is available as a free download.
- Communication protocols ModBus RTU, ARION and Advantech ADAM compatible protocol
- Power supply 9-30 Vdc.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 50 °C |
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,5 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
| Humidity measurement accuracy | ± 2,5% RV v rozsahu 5 až 60% RV |
| Connectivity | RS 232 |
| Communication protocols | ModBus RTU, Advantech ADAM, ARION |
| cover | IP20 |
| Dimensions: | 88 x 106 x 33 mm |
Download
i-snc-tx3_4_18.pdf
(pdf, 937.2 kB)
i-snc-n-tx3-4-18.pdf
(pdf, 787.9 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_digital_sensors.pdf
(pdf, 7.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorrs485232utility-1-0-0-15.exe
(exe, 3.4 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)











