Comet T3117 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
Comet T3117 temperature and humidity sensor with 4-20mA output
Product code: COM-T3117
Shipping and Payment
248,26 €
excl. VAT (300,39 € incl. VAT)
Product code: COM-T3117
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet T3117
- Built-in temperature and humidity sensor.
- Can be connected to MS55D, MS6 or Ethernet.
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- The sensor can be set up using the TSensor operating software, which is available as a free download.
- Current output - two-wire connection 4-20 mA, galvanically isolated.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 125 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 88,5 x 94 x 39,5 mm / délka stonku 700 mm |
Download
i-snc-t3113-7-11.pdf
(pdf, 1.2 MB)
i-snc-n-tx1-2-xx.pdf
(pdf, 1019.8 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_analog_sensors.pdf
(pdf, 2 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)








































