Comet T0213D temperature and humidity sensor with 0-10V output
Comet T0213D temperature and humidity sensor with 0-10V output
Product code: COM-T0213D
Shipping and Payment
234,71 €
excl. VAT (284 € incl. VAT)
Product code: COM-T0213D
Shipping and Payment
Features and Benefits of the Comet T0213D
- Built-in temperature and humidity sensor .
- The sensor can calculate quantities such as dew point, absolute humidity, specific humidity, mixing ratio and specific enthalpy.
- It can be connected to an MS55D, MS6 control panel or to an Ethernet network.
- Sensor setup using the free downloadable TSensor operating software.
- Power supply 15-30 Vdc, 24Vac.
- Voltage output: 0 - 10V.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 125 °C |
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,4 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
| Humidity measurement accuracy | ± 2.5% RH from 5 to 95% at 23°C |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 88,5 x 95 x 195 mm / délka stonku 150 mm |
Download
i-snc-t0213.pdf
(pdf, 642.6 kB)
i-snc-n-tx1-2-xx.pdf
(pdf, 1019.8 kB)
a-snc-txxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_analog_sensors.pdf
(pdf, 2 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)























