Kern 572-A precision balance
Kern 572-A precision balance
A reliable laboratory scale in a robust design with many useful functions such as freely programmable weighing unit, percentage weighing, piece counting, underfloor weighing or vibration filtering function. The scale has an RS232 data interface and allows the creation of GLP reports.
Circular draft protection is standard on this model.
A rechargeable battery with an operating time of up to 30 hours can be purchased.
The text was translated by an automatic translator.
| Functions of scales |
|
|---|---|
| Maximum weight capacity | 240 g, 300 g, 420 g, podle zvoleného modelu |
| Resolution - weight (parts) | 0,001 g |
| Dimensions of the weighing surface | Ø 106 mm |
| Repeatability | 1 mg, 2 mg, podle zvoleného modelu |
| Linearity | ± 3 mg, ± 5 mg, podle zvoleného modelu |
| Connectivity | RS 232 |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky |
| overall dimensions | 180 x 310 x 85 mm |

Calibration, questions and answers
How long the calibration is valid? What is the recalibration period? What is a calibration certificate and what does it contain? What is validation, etalon, gauge continuity or official verification of a gauge? The answers to these questions can be found here.















































