Laboratory balances - Functions of scales - HOLD - stabilization of the scale in case of constant loading of the scale
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


KERN 440 precision scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
170,91 €
excl. VAT
from 206,80 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 g, 200 g, 400 g, 600 g, 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact laboratory scale for the laboratory with small dimensions and simple operation. The Kern 440 laboratory balance is the most…


Laboratory scale Excell SI-132
In stock
225,69 €
excl. VAT
273,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 3 kg, 6 kg, 9 kg, 15 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Excell SI-132 precision laboratory balance offers high resolution checkweighing in laboratories. Simple operation offers functions such…


Kern PCB-C precision scales
usually in stock
from
224,05 €
excl. VAT
from 271,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 2 kg, 2,5 kg, 3,5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-B scales have a medium-sized…


RADWAG PS.R2 precision scale verifiable
usually in stock
from
1 099,71 €
excl. VAT
from 1 330,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,1 kg, 3,5 kg, 4,5 kg, 6,1 kg, 8,1 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Radwag PS.R2 series scales set a new standard for precision laboratory weighing.


Kern PCD Laboratory Scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
211,12 €
excl. VAT
from 255,46 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 250 g, 350 g, 2,5 kg, 3,5 kg, 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN PCD series of laboratory balances offer precise, high-resolution weighing with a removable display for maximum flexibility. The…


Kern PCB-D precision scales
usually in stock
from
165,90 €
excl. VAT
from 200,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-D scales have a large stainless…


Kern 572-B precision balance
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 650 g, 1,6 kg, 2,4 kg, 3 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and circular weighing surface.


Kern 572-C precision scale
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6,5 kg, 10 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and large weighing area.


Precision scale AND FZ-i officially certified
within 14 days
from
1 194,50 €
excl. VAT
from 1 445,35 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The AND FZ-i series of precision scales uses the latest sensor technology. The AND FZ-i offers accurate and fast weighing with fast…


Precision weight AND FX-i
usually in stock
from
892,08 €
excl. VAT
from 1 079,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg |
|---|
The AND FX-i series of precision scales is based on cutting-edge AND sensor technology. This precision scale enables fast and accurate…

Kern 572-A precision balance
usually in stock
from
754 €
excl. VAT
from 912,34 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 240 g, 300 g, 420 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit with circular ring around the weighing surface.


Kern PBS precision balance
in stock
from
1 357,20 €
excl. VAT
from 1 642,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBS precision weigher is equipped with an external calibration function and offers the option of piece counting or recipe weighing…


Precision Kern PBJ scale verifiable
usually in stock
from
1 658,80 €
excl. VAT
from 2 007,15 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy and making…

