RADWAG PS.R2 precision scale verifiable
RADWAG PS.R2 precision scale verifiable
Variants5
| Maximum weight capacity | Availability | Price excl. VAT | Quantity (ks) | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2,1 kg | usually in stock Watch availability | 1 099,71 € | ||||
| 3,5 kg | within 7 days | 1 112,02 € | ||||
| 4,5 kg | usually in stock Watch availability | 1 124,33 € | ||||
| 6,1 kg | within 7 days | 1 173,57 € | ||||
| 8,1 kg | usually in stock Watch availability | 1 284,37 € |
The PS 1200.R2 precision laboratory scale has an easy-to-read LCD display which, in addition to the usual digits, also provides a text field for writing and reading product names or tare memory. The scale is equipped with pictograms that indicate the active working mode, network connection, computer connection or battery charge on the display.
To ensure the most accurate results, these scales have an internal automatic calibration system that responds to temperature changes and time intervals. PS.R2 scales have the most common communication interfaces: 2 x RS 232, USB type A, USB type B and optional WiFi. The scales offer the possibility of weighing objects outside the weighing chamber - hanging on a hook at the bottom of the scale. The scale is also equipped with the possibility of determining the density of substances using a special kit.
The text was translated by an automatic translator.| Functions of scales |
|
|---|---|
| Maximum weight capacity | 2,1 kg, 3,5 kg, 4,5 kg, 6,1 kg, 8,1 kg, podle zvoleného modelu |
| Resolution - weight (parts) | 0,01 g |
| verifiable part | 0,1 g |
| Dimensions of the weighing surface | 195 x 195 mm |
| Connectivity | RS 232, USB |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky |
| cover | IP43 |
| A class of accuracy | Ⅱ. |

Calibration, questions and answers
How long the calibration is valid? What is the recalibration period? What is a calibration certificate and what does it contain? What is validation, etalon, gauge continuity or official verification of a gauge? The answers to these questions can be found here.







































