Laboratory balances - Authorized sales
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


Kern EHA laboratory scale
Immediately in stock
from
58,11 €
excl. VAT
68,36 €
from 70,31 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 500 g, 1 kg, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EHA series of laboratory balances offers quick and easy weighing in laboratories for quality control. They are also used in…


Kern EMB laboratory scale
Immediately in stock
from
47,85 €
excl. VAT
56,30 €
from 57,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 100 g, 200 g, 500 g, 600 g, 1 kg, 1,2 kg, 2 kg, 2,2 kg, 3 kg, 5,2 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|---|
| Color |
|
The Kern EMB multi-purpose small home scale is designed for mobile and stationary home use as well as for use in the laboratory. The scales…


Kern EMS precision scale
Immediately in stock
from
81,20 €
excl. VAT
95,53 €
from 98,25 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, 6 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EMS is a basic model with a small range and a large weighing area. They are particularly useful in schools and universities, for…


KERN 440 precision scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
170,91 €
excl. VAT
from 206,80 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 g, 200 g, 400 g, 600 g, 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact laboratory scale for the laboratory with small dimensions and simple operation. The Kern 440 laboratory balance is the most…


Kern PCB-C precision scales
usually in stock
from
224,05 €
excl. VAT
from 271,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 2 kg, 2,5 kg, 3,5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-B scales have a medium-sized…


Precision Kern EG verifiable scale
Immediately in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High quality laboratory balance with excellent price/performance ratio. The Kern EG precision balance can be officially verified for the…


Kern PNJ precision scale verifiable
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
884,69 €
excl. VAT
from 1 070,47 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNJ precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale can be officially verified, you…


Kern PCD Laboratory Scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
211,12 €
excl. VAT
from 255,46 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 250 g, 350 g, 2,5 kg, 3,5 kg, 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN PCD series of laboratory balances offer precise, high-resolution weighing with a removable display for maximum flexibility. The…


Kern PCB-D precision scales
usually in stock
from
165,90 €
excl. VAT
from 200,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-D scales have a large stainless…


Kern EFS School Scale
usually in stock
from
81,20 €
excl. VAT
95,53 €
from 98,25 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 500 g, 3 kg, according to the selected model |
|---|
The Kern EFS school balance has simple and convenient two-button operation and is ideal for use in schools, universities and laboratories.…

Kern PFB-A precision balance
usually in stock
from
371,97 €
excl. VAT
from 450,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 200 g, 300 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. The Kern PFB-A precision scales have a small circular weighing surface with a shield to…


Kern PFB-B precision balance
usually in stock
from
321,71 €
excl. VAT
from 389,27 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 1,2 kg, 2 kg, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. Kern PFB-B precision scales have a larger circular weighing surface with a shield to…


Kern PFB-C precision balance
Immediately in stock
300 €
excl. VAT
363 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg |
|---|
Compact, low-cost scales with convenient operation. The Kern PFB-C precision scales have a larger weighing surface for easy storage of the…


Kern PNS precision balance
usually in stock
from
733,89 €
excl. VAT
from 888,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNS precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale is equipped with external…


Kern EW precision balance
usually in stock
from
774,11 €
excl. VAT
from 936,67 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 820 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High-quality precision balance for laboratory conditions with the possibility of external calibration using a test weight. We can offer you…


Kern 572-B precision balance
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 650 g, 1,6 kg, 2,4 kg, 3 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and circular weighing surface.


Kern 572-C precision scale
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6,5 kg, 10 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and large weighing area.


Kern EWJ precision balance
usually in stock
from
532,83 €
excl. VAT
from 644,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EWJ precision balance with built-in internal calibration. Thanks to this feature, the scale can be adjusted as required without the…


Kern EWJ precision scale verifiable
usually in stock
from
482,56 €
excl. VAT
from 583,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Kern EWJ-SM precision scale verifiable
usually in stock
from
452,40 €
excl. VAT
from 547,40 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ-SM laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Kern PLJ precision scale
usually in stock
from
894,75 €
excl. VAT
from 1 082,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 2,1 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor weighing,…

Kern 572-A precision balance
usually in stock
from
754 €
excl. VAT
from 912,34 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 240 g, 300 g, 420 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit with circular ring around the weighing surface.


Kern PBS precision balance
in stock
from
1 357,20 €
excl. VAT
from 1 642,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBS precision weigher is equipped with an external calibration function and offers the option of piece counting or recipe weighing…


Precision Kern PBJ scale verifiable
usually in stock
from
1 658,80 €
excl. VAT
from 2 007,15 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy and making…


Precision industrial and laboratory scale Kern PES
usually in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 15 kg, 31 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PES precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Precision industrial and laboratory scale Kern PEJ verifiable
usually in stock
from
1 367,25 €
excl. VAT
from 1 654,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PEJ precision balance is equipped with automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy. The scale can…


Kern PLS precision balance
usually in stock
from
713,79 €
excl. VAT
from 863,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, 20 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLS precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Kern PLJ-AM precision scale verifiable
in stock
from
1 364,38 €
excl. VAT
from 1 650,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 720 g, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ-AM precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor…


Kern EMB-V laboratory balance for density determination
usually in stock
from
266,43 €
excl. VAT
from 322,38 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 200 g, 2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EMB-V laboratory balance with integrated density function. The balance is equipped with a clear control panel with graphical…


Kern YDB-01 Density Determination Kit
in stock
271,44 €
excl. VAT
328,44 € incl. VAT
Kern YDB-01 Density Determination Kit for liquids and solids with a density ≤/≥ 1. The delivery includes a weighing plate, beaker (Ø 71 x 5…


Kern YDB-02 Density Determination Kit
in stock
472,51 €
excl. VAT
571,74 € incl. VAT
Kern YDB-02 Density Determination Kit for liquids and solids with a density ≤/≥ 1. The delivery includes a weighing plate, beaker (Ø 135 x …


Kern PWS Precision Stainless Steel Scale
from
1 065,65 €
excl. VAT
from 1 289,44 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 820 g, 3,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
The Kern PWS precision stainless steel scale has a high quality weighing system and fast weight display. Thanks to the stainless steel…

