Laboratory balances - Functions of scales - SOCKET ADAPTER
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


Kern EMS precision scale
Immediately in stock
from
81,20 €
excl. VAT
95,53 €
from 98,25 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, 6 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EMS is a basic model with a small range and a large weighing area. They are particularly useful in schools and universities, for…


KERN 440 precision scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
170,91 €
excl. VAT
from 206,80 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 g, 200 g, 400 g, 600 g, 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact laboratory scale for the laboratory with small dimensions and simple operation. The Kern 440 laboratory balance is the most…


Laboratory scale Excell SI-132
In stock
225,69 €
excl. VAT
273,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 3 kg, 6 kg, 9 kg, 15 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Excell SI-132 precision laboratory balance offers high resolution checkweighing in laboratories. Simple operation offers functions such…


Kern PCB-C precision scales
usually in stock
from
224,05 €
excl. VAT
from 271,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 2 kg, 2,5 kg, 3,5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-B scales have a medium-sized…


Kern PNJ precision scale verifiable
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
884,69 €
excl. VAT
from 1 070,47 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNJ precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale can be officially verified, you…


Kern PCD Laboratory Scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
211,12 €
excl. VAT
from 255,46 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 250 g, 350 g, 2,5 kg, 3,5 kg, 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN PCD series of laboratory balances offer precise, high-resolution weighing with a removable display for maximum flexibility. The…


Kern PCB-D precision scales
usually in stock
from
165,90 €
excl. VAT
from 200,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-D scales have a large stainless…


Kern EFS School Scale
usually in stock
from
81,20 €
excl. VAT
95,53 €
from 98,25 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 500 g, 3 kg, according to the selected model |
|---|
The Kern EFS school balance has simple and convenient two-button operation and is ideal for use in schools, universities and laboratories.…

Kern PFB-A precision balance
usually in stock
from
371,97 €
excl. VAT
from 450,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 200 g, 300 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. The Kern PFB-A precision scales have a small circular weighing surface with a shield to…


Kern PFB-B precision balance
usually in stock
from
321,71 €
excl. VAT
from 389,27 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 1,2 kg, 2 kg, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. Kern PFB-B precision scales have a larger circular weighing surface with a shield to…


Kern PFB-C precision balance
Immediately in stock
300 €
excl. VAT
363 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg |
|---|
Compact, low-cost scales with convenient operation. The Kern PFB-C precision scales have a larger weighing surface for easy storage of the…


Kern PNS precision balance
usually in stock
from
733,89 €
excl. VAT
from 888,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNS precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale is equipped with external…


Kern 572-B precision balance
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 650 g, 1,6 kg, 2,4 kg, 3 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and circular weighing surface.


Kern 572-C precision scale
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6,5 kg, 10 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and large weighing area.


Kern EWJ precision balance
usually in stock
from
532,83 €
excl. VAT
from 644,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EWJ precision balance with built-in internal calibration. Thanks to this feature, the scale can be adjusted as required without the…


Kern EWJ precision scale verifiable
usually in stock
from
482,56 €
excl. VAT
from 583,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Kern EWJ-SM precision scale verifiable
usually in stock
from
452,40 €
excl. VAT
from 547,40 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The officially verifiable Kern EWJ-SM laboratory scale can be used as a specified measuring instrument in the healthcare industry. You can…


Kern PLJ precision scale
usually in stock
from
894,75 €
excl. VAT
from 1 082,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 2,1 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor weighing,…


OHAUS Scout STX laboratory balance
usually in stock
from
331,76 €
excl. VAT
from 401,43 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
Ideal for laboratory & industrial applications, the OHAUS Scout features an easy to navigate color touchscreen display & a slim design…

Kern 572-A precision balance
usually in stock
from
754 €
excl. VAT
from 912,34 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 240 g, 300 g, 420 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit with circular ring around the weighing surface.

Excell BH3 laboratory scale
usually in stock
283,14 €
excl. VAT
342,60 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 600 g, 1,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Excell BH3 laboratory balance offers precision weighing for laboratories, test laboratories and research. The balance is equipped with…


Kern PBS precision balance
in stock
from
1 357,20 €
excl. VAT
from 1 642,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBS precision weigher is equipped with an external calibration function and offers the option of piece counting or recipe weighing…


Precision Kern PBJ scale verifiable
usually in stock
from
1 658,80 €
excl. VAT
from 2 007,15 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy and making…


Kern PLS precision balance
usually in stock
from
713,79 €
excl. VAT
from 863,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, 20 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLS precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Kern PLJ-AM precision scale verifiable
in stock
from
1 364,38 €
excl. VAT
from 1 650,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 720 g, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ-AM precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor…


Kern EMB-V laboratory balance for density determination
usually in stock
from
266,43 €
excl. VAT
from 322,38 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 200 g, 2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EMB-V laboratory balance with integrated density function. The balance is equipped with a clear control panel with graphical…


Kern PWS Precision Stainless Steel Scale
from
1 065,65 €
excl. VAT
from 1 289,44 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 820 g, 3,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
The Kern PWS precision stainless steel scale has a high quality weighing system and fast weight display. Thanks to the stainless steel…


Laboratórna váha OHAUS Pioneer Precision
usually in stock
from
1 206,40 €
excl. VAT
from 1 459,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 320 g, 620 g, 3,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Pioneer PX balance combines essential weighing functions with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for…

