Laboratory balances - Resolution - weight (parts) - 0,001 g
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


Kern EMB laboratory scale
Immediately in stock
from
47,85 €
excl. VAT
56,30 €
from 57,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 100 g, 200 g, 500 g, 600 g, 1 kg, 1,2 kg, 2 kg, 2,2 kg, 3 kg, 5,2 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|---|
| Color |
|
The Kern EMB multi-purpose small home scale is designed for mobile and stationary home use as well as for use in the laboratory. The scales…


Kern EMS precision scale
Immediately in stock
from
81,20 €
excl. VAT
95,53 €
from 98,25 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, 6 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern EMS is a basic model with a small range and a large weighing area. They are particularly useful in schools and universities, for…


KERN 440 precision scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
170,91 €
excl. VAT
from 206,80 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 g, 200 g, 400 g, 600 g, 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact laboratory scale for the laboratory with small dimensions and simple operation. The Kern 440 laboratory balance is the most…


Precision Kern EG verifiable scale
Immediately in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High quality laboratory balance with excellent price/performance ratio. The Kern EG precision balance can be officially verified for the…


Kern PNJ precision scale verifiable
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
884,69 €
excl. VAT
from 1 070,47 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNJ precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale can be officially verified, you…


Kern PCD Laboratory Scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
211,12 €
excl. VAT
from 255,46 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 250 g, 350 g, 2,5 kg, 3,5 kg, 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN PCD series of laboratory balances offer precise, high-resolution weighing with a removable display for maximum flexibility. The…

Kern PFB-A precision balance
usually in stock
from
371,97 €
excl. VAT
from 450,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 200 g, 300 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. The Kern PFB-A precision scales have a small circular weighing surface with a shield to…


Kern PNS precision balance
usually in stock
from
733,89 €
excl. VAT
from 888,01 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 3,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PNS precision laboratory scale is suitable for smaller spaces thanks to its dimensions. The scale is equipped with external…


Kern EW precision balance
usually in stock
from
774,11 €
excl. VAT
from 936,67 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 820 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High-quality precision balance for laboratory conditions with the possibility of external calibration using a test weight. We can offer you…


Kern EWJ precision balance
usually in stock
from
532,83 €
excl. VAT
from 644,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EWJ precision balance with built-in internal calibration. Thanks to this feature, the scale can be adjusted as required without the…


Kern PLJ precision scale
usually in stock
from
894,75 €
excl. VAT
from 1 082,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 2,1 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor weighing,…


OHAUS Scout STX laboratory balance
usually in stock
from
331,76 €
excl. VAT
from 401,43 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
Ideal for laboratory & industrial applications, the OHAUS Scout features an easy to navigate color touchscreen display & a slim design…


Precision scale AND FZ-i officially certified
within 14 days
from
1 194,50 €
excl. VAT
from 1 445,35 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The AND FZ-i series of precision scales uses the latest sensor technology. The AND FZ-i offers accurate and fast weighing with fast…


Precision weight AND FX-i
usually in stock
from
892,08 €
excl. VAT
from 1 079,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg |
|---|
The AND FX-i series of precision scales is based on cutting-edge AND sensor technology. This precision scale enables fast and accurate…

Kern 572-A precision balance
usually in stock
from
754 €
excl. VAT
from 912,34 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 240 g, 300 g, 420 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit with circular ring around the weighing surface.


Kern PBS precision balance
in stock
from
1 357,20 €
excl. VAT
from 1 642,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBS precision weigher is equipped with an external calibration function and offers the option of piece counting or recipe weighing…


Precision Kern PBJ scale verifiable
usually in stock
from
1 658,80 €
excl. VAT
from 2 007,15 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PBJ precision balance is equipped with an automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy and making…


Precision industrial and laboratory scale Kern PES
usually in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 15 kg, 31 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PES precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Precision industrial and laboratory scale Kern PEJ verifiable
usually in stock
from
1 367,25 €
excl. VAT
from 1 654,37 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PEJ precision balance is equipped with automatic internal calibration, thus guaranteeing a high degree of accuracy. The scale can…


Kern PLS precision balance
usually in stock
from
713,79 €
excl. VAT
from 863,69 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 420 g, 720 g, 1,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, 20 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLS precision balance is equipped with an external calibration function. It also offers piece counting, floor weighing, percentage…


Kern PLJ-AM precision scale verifiable
in stock
from
1 364,38 €
excl. VAT
from 1 650,90 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 720 g, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Kern PLJ-AM precision balance is equipped with an automatic internal calibration function. It also offers piece counting, floor…


Kern EMB-V laboratory balance for density determination
usually in stock
from
266,43 €
excl. VAT
from 322,38 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 200 g, 2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Kern EMB-V laboratory balance with integrated density function. The balance is equipped with a clear control panel with graphical…


OHAUS NAVIGATOR™ NV laboratory scale
within 7 days
from
163,89 €
excl. VAT
from 198,31 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 320 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, according to the selected model |
|---|
The affordable OHAUS NAVIGATOR™ laboratory balance is ideal for routine weighing in laboratories, schools and industry. It offers fast…


OHAUS Scout SKX laboratory scale
within 7 days
from
212,15 €
excl. VAT
from 256,70 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, 2,2 kg, 6,2 kg, 8,2 kg, |
|---|
The OHAUS Compass CR Series Compact Scales are compact and portable digital scales designed for basic weighing in laboratories, schools,…


OHAUS Pioneer Precision verifiable laboratory balance
within 7 days
from
1 392,41 €
excl. VAT
from 1 684,82 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 320 g, 3,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Pioneer PX balance combines essential weighing functions with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for…


Laboratórna váha OHAUS Pioneer Precision
usually in stock
from
1 206,40 €
excl. VAT
from 1 459,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 320 g, 620 g, 3,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Pioneer PX balance combines essential weighing functions with competitive performance, offering high accuracy and repeatability for…


laboratory scale OHAUS Adventurer Precision
within 7 days
from
1 985,56 €
excl. VAT
from 2 402,53 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 520 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 5,2 kg, 8,2 kg, podle zvoleného modelu, 1,52 kg |
|---|
The OHAUS Adventurer balance offers the ideal balance between innovative features and functional, uncomplicated weighing options, and…


Laboratory balance OHAUS Explorer™ Precision EXR verifiable
within 7 days
from
2 985,84 €
excl. VAT
from 3 612,87 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 1,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS Explorer Precision Balance offers highly accurate weighing, an intuitive 7″ color touchscreen, and automatic internal calibration…


OHAUS PR Series Precision Laboratory Scale verifiable
usually in stock
from
1 050,59 €
excl. VAT
from 1 271,21 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 520 g, 1,6 kg, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS PR Series Precision is a precision laboratory/production scale designed for routine weighing in laboratories, industry and…


Laboratory scale OHAUS PR Series Precision
within 7 days
from
899,79 €
excl. VAT
from 1 088,75 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 520 g, 1,6 kg, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The OHAUS PR Series Precision is a precision laboratory/production scale designed for routine weighing in laboratories, industry and…

