Laboratory balances - Connectivity - RS 232
For accurate weighing in the laboratory
Laboratory balances are a part of most laboratories in the health care and research sectors. These precision balances are characterized by high accuracy and readability. They are easy to use and offer a range of superior functions that make the work in the laboratory easier during sample weighing.
These balances offer intuitive operation and comfortable sample handling. Some laboratory balances can be connected to a computer and the measured values can be shared with an installed program. Some types of balances also offer airflow protection or various load carrying options.


KERN 440 precision scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
170,91 €
excl. VAT
from 206,80 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 60 g, 200 g, 400 g, 600 g, 1 kg, 2 kg, 4 kg, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Compact laboratory scale for the laboratory with small dimensions and simple operation. The Kern 440 laboratory balance is the most…


Kern PCB-C precision scales
usually in stock
from
224,05 €
excl. VAT
from 271,10 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 1 kg, 2 kg, 2,5 kg, 3,5 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-B scales have a medium-sized…


Precision Kern EG verifiable scale
Immediately in stock
from
1 075,71 €
excl. VAT
from 1 301,61 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 2,2 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High quality laboratory balance with excellent price/performance ratio. The Kern EG precision balance can be officially verified for the…


CAS XE officially certified precision balance
usually in stock
402,13 €
excl. VAT
486,58 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 6 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Precision laboratory scale suitable for goldsmiths, pharmaceutical plants, hospitals, etc.


Laboratory (goldsmith) scale WTC600
usually in stock
463,68 €
excl. VAT
561,05 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g |
|---|
Laboratory verifiable Radwag WTC600 scale.


RADWAG PS.R2 precision scale verifiable
usually in stock
from
1 099,71 €
excl. VAT
from 1 330,65 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 2,1 kg, 3,5 kg, 4,5 kg, 6,1 kg, 8,1 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Radwag PS.R2 series scales set a new standard for precision laboratory weighing.


Kern PCD Laboratory Scale
Rating value is 5 of 5
usually in stock
from
211,12 €
excl. VAT
from 255,46 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 250 g, 350 g, 2,5 kg, 3,5 kg, 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The KERN PCD series of laboratory balances offer precise, high-resolution weighing with a removable display for maximum flexibility. The…


Kern PCB-D precision scales
usually in stock
from
165,90 €
excl. VAT
from 200,74 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg, 10 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Laboratory scales with PRE-TARE function for manual reading of the known weight of the container. Kern PCB-D scales have a large stainless…

Kern PFB-A precision balance
usually in stock
from
371,97 €
excl. VAT
from 450,08 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 120 g, 200 g, 300 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. The Kern PFB-A precision scales have a small circular weighing surface with a shield to…


Kern PFB-B precision balance
usually in stock
from
321,71 €
excl. VAT
from 389,27 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 600 g, 1,2 kg, 2 kg, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Campact low-cost scales with comfortable operation. Kern PFB-B precision scales have a larger circular weighing surface with a shield to…


Kern PFB-C precision balance
Immediately in stock
300 €
excl. VAT
363 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6 kg |
|---|
Compact, low-cost scales with convenient operation. The Kern PFB-C precision scales have a larger weighing surface for easy storage of the…


CAS XE-H precision scales
usually in stock
385,72 €
excl. VAT
466,72 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 3 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Precision process scale suitable for industrial and manufacturing plants.


Kern EW precision balance
usually in stock
from
774,11 €
excl. VAT
from 936,67 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 220 g, 420 g, 620 g, 820 g, 2,2 kg, 4,2 kg, 6,2 kg, 12 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
High-quality precision balance for laboratory conditions with the possibility of external calibration using a test weight. We can offer you…


Kern 572-B precision balance
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 650 g, 1,6 kg, 2,4 kg, 3 kg, 4,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and circular weighing surface.


Kern 572-C precision scale
usually in stock
from
586,79 €
excl. VAT
from 710,02 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 6,5 kg, 10 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit and large weighing area.


Precision scale AND FZ-i officially certified
within 14 days
from
1 194,50 €
excl. VAT
from 1 445,35 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The AND FZ-i series of precision scales uses the latest sensor technology. The AND FZ-i offers accurate and fast weighing with fast…


Precision weight AND FX-i
usually in stock
from
892,08 €
excl. VAT
from 1 079,42 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 122 g, 220 g, 320 g, 520 g, 1,22 kg, 2,2 kg, 3,2 kg, 5,2 kg |
|---|
The AND FX-i series of precision scales is based on cutting-edge AND sensor technology. This precision scale enables fast and accurate…

Kern 572-A precision balance
usually in stock
from
754 €
excl. VAT
from 912,34 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 240 g, 300 g, 420 g, podle zvoleného modelu |
|---|
Versatile laboratory scale with freely programmable weighing unit with circular ring around the weighing surface.

Excell BH3 laboratory scale
usually in stock
283,14 €
excl. VAT
342,60 € incl. VAT
| Maximum weight capacity | 300 g, 600 g, 1,2 kg, podle zvoleného modelu |
|---|
The Excell BH3 laboratory balance offers precision weighing for laboratories, test laboratories and research. The balance is equipped with…

