Thermometers with hygrometer - Advanced features - Alarm
For measuring temperature and humidity
f you need to measure temperature as well as humidity, thermometers with integrated function for humidity measurement are the ideal choice. Everything is within one device so you can read the data from one display or scale. You can also choose between analogue thermometers, which display the measured value on a scale, or digital thermometers with a display.
Some thermometers with a hygrometer also have the ability to measure temperature or humidity using an external sensor that connects to the display unit via cable or wireless transmission.


WiFi thermometer, hygrometer blebox
Immediately in stock
34,61 €
excl. VAT
41,88 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -5 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
WiFi thermometer and hygrometer blebox with wireless recording and mobile display on your computer. The thermometer and hygrometer record…

Thermometer with hygrometer and barometer Comet C4130
Immediately in stock
273,29 €
excl. VAT
330,68 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The two-line display shows both temperature and humidity, then atmospheric pressure and dew point when switched. The instrument has a…


Digital thermometer, hygrometer with recording Comet D3120
Immediately in stock
265,90 €
excl. VAT
321,74 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D3120 thermometer is designed for measuring and recording room temperature and relative humidity with the possibility of direct…


Comet W7810 radio transmitting thermometer, hygrometer and pressure gauge
Upon request
268,36 €
excl. VAT
324,72 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Temperature, relative humidity, barometric pressure and relative humidity - all measured by the Comet W7810 without the need for a cable…


Comet D3631 thermometer and hygrometer with recording
In stock
281,90 €
excl. VAT
341,10 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Ext. temperature range sensors (max) | 250 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Ext. temperature range sensors (min) | -50 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D3631 thermometer is designed for measuring and recording room temperature and relative humidity with the possibility of direct…


Thermometer with hygrometer Comet W3811 with radio transmission
Immediately in stock
173,16 €
excl. VAT
209,52 € incl. VAT
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
Comet W3811 can monitor temperature and relative humidity via an external sensor. It then sends the measured temperature and humidity…

Comet C4141 thermometer, hygrometer and barometer with external probe on cable
Immediately in stock
from
289,29 €
excl. VAT
from 350,04 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 100% |
The Comet C4141 is designed to measure temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure tendency over…


Thermometer, hygrometer and barometer Comet D4130
In stock
354,94 €
excl. VAT
429,48 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet D4130 is designed to measure and record temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure…


Thermometer, hygrometer Comet C3633 with probe for surface temperature measurement
Immediately in stock
264,67 €
excl. VAT
320,25 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
The Comet C3633 is a high-precision thermometer and hygrometer with acoustic and optical alarm of measured values. It is designed to…


Thermometer, hygrometer Comet D3121 with external probe on cable
usually in stock
from
279,85 €
excl. VAT
from 338,62 € incl. VAT
| Ext. temperature range sensors (max) | 105 °C |
|---|---|
| Ext. temperature range sensors (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
Thermometer, hygrometer Comet D3121 with external probe on the cable is designed for direct measurement and recording of temperature,…


Comet D4141 thermometer, hygrometer and barometer with external probe on cable
usually in stock
from
370,54 €
excl. VAT
from 448,35 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet D4141 is designed to measure and record temperature, relative humidity and atmospheric pressure (it also measures the pressure…


Thermometer and hygrometer Comet D3121P with probe up to 25bar
In stock
from
395,98 €
excl. VAT
from 479,14 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet D3121P is designed to measure and record temperature, relative humidity of pressurized air up to 25bar using an external probe on…

Thermometer, hygrometer Comet C3121P with probe up to 25bar
In stock
from
336,07 €
excl. VAT
from 406,64 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 105 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet C3121P is designed for direct measurement of temperature and relative humidity of pressurized air up to 25bar using an external…


Thermometer, hygrometer Comet D3633 with recording and probe for surface temperature measurement
Upon request
346,33 €
excl. VAT
419,06 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -10 °C |
| Humidity measurement range | 5 to 95 % |
Comet D3633 thermometer, hygrometer is designed for direct measurement of temperature, humidity, dew point. The instrument is equipped with…


Thermometer with hygrometer Comet W3811P with radio transmission
Immediately in stock
176,45 €
excl. VAT
213,50 € incl. VAT
| Temperature range (max) | depends on the type of sensor |
|---|---|
| Temperature range (min) | depends on the type of sensor |
| Humidity measurement range | depends on the type of sensor |
The Comet W3811P can monitor temperature and relative humidity via an external sensor. It then sends the measured temperature and humidity…

Wireless thermometer hygrometer Comet W3910 LoRaWAN
Immediately in stock
225,69 €
excl. VAT
273,08 € incl. VAT
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |
The Comet W3910 device measures temperature, relative humidity and dew point. The thermometer and hygrometer transmits measured data via…

