Comet H4431 temperature transmitter and controller with RS485 output
Comet H4431 temperature transmitter and controller with RS485 output
Product code: COM-H4431
Shipping and Payment
268,36 €
excl. VAT (324,72 € incl. VAT)
Product code: COM-H4431
Shipping and Payment
Features and Benefits of Comet H4431
- Temperature probe on cable in various versions and lengths (not included).
- Three binary inputs for monitoring dual-state variables - e.g. smoke detectors, flood detectors, glass break, door contacts, etc.
- Acoustic alarm signalling (can be switched off).
- Communication protocols ModBus RTU and Advantech ADAM compatible protocol.
- Power supply 9-30 Vdc.
- Sensor setup using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Advanced features |
|
|---|---|
| Temperature range (max) | 600 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Temperature range (min) | -200 °C, závisí na typu připojené sondy |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,2 °C |
| Connectors for sensors | without connector |
| Connectivity | RS 485 |
| Communication protocols | ModBus RTU, Advantech ADAM |
| cover | IP40, IP65, IP65 elektronika / IP40 senzory |
| Dimensions: | 136 x 160 x 45 mm / délka stonku 75mm |
| Signal for binary inputs | from a voltage-free contact, an open collector or a two-level voltage signal. The inputs are not galvanically isolated. |
| Minimum pulse length on the binary input | 500 ms |
| Maximum switched voltage, current, relay power | 50V, 2A, 60VA |
Download
i-hgs-h_x43x.pdf
(pdf, 2.1 MB)
i-hgs-n-hx4xx.pdf
(pdf, 1 MB)
a-hgs-hxxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
cz_comet_digital_sensors.pdf
(pdf, 7.6 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
sensorrs485232utility-1-0-0-15.exe
(exe, 3.4 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)










































