Comet H4531R 19" rack mount temperature sensor with Ethernet output and relay
Comet H4531R 19" rack mount temperature sensor with Ethernet output and relay
Product code: COM-H4531R
Shipping and Payment
347,56 €
excl. VAT (420,55 € incl. VAT)
Product code: COM-H4531R
Shipping and Payment
Features and Benefits of the Comet H4531R
- Temperature probe on cable in various versions and lengths (not included - must be specified when ordering).
- Three binary inputs for monitoring dual-state variables - e.g. smoke detectors, flood, glass break, door contacts, etc.
- Thanks to the Ethernet output, the measured data can be displayed directly in your web browser after entering the IP address.
- Thecommunication protocols WWW, ModbusTCP, SNMPv1, SOAP, XML allow reading the values from the device.
- Acoustic alarm signaling (can be disabled).
- Two alarm limits.
- Comet H4531R allows sending alarm messages via E-mail (basic SMTP authentication supported), SNMP Trap, Syslog.
- Power supply by socket adapter (not included - see accessories).
- Online processing and analysis of measured data in COMET Cloud, COMET Database software or integration into 3rd party systems.
- Sensor setup using the T-sensor operating software, which is free to download.
- Extended warranty for 3 years.
Included:
The text was translated by an automatic translator.Parameters
| Meter function |
|
|---|---|
| Advanced features |
|
| Temperature range (max) | 600 °C |
| Temperature range (min) | -200 °C |
| Temperature resolution | 0,1 °C |
| Temperature measurement accuracy | ± 0,2 °C |
| Connectors for sensors | without connector |
| Sensor type | Pt1000 |
| power supply | síťový zdroj do zásuvky |
| cover | IP30 |
| Dimensions: | 483 x 44 x 45 mm |
| Signal for binary inputs | from a voltage-free contact, an open collector or a two-level voltage signal. The inputs are not galvanically isolated. |
| Minimum pulse length on the binary input | 500 ms |
| Maximum switched voltage, current, relay power | 50V, 2A, 60VA |
Download
comet_cloud-security-v2.pdf
(pdf, 284.2 kB)
Postup přidání WebSensoru do COMET Cloud.pdf
(pdf, 519.6 kB)
i-hgs-n-hx531r.pdf
(pdf, 885.6 kB)
a-hgs-hxxxx.pdf
(pdf, 103.9 kB)
mibtables.zip
(zip, 540.5 kB)
cz_comet_hline_websensors.pdf
(pdf, 1.9 MB)
dbviewer-3-12-0-0_dbapi-19-0.exe
(exe, 22.1 MB)
tsensor-3-3-9-0.exe
(exe, 2.7 MB)
sensorreader-2-0-6-0.exe
(exe, 2.8 MB)
conversions.exe
(exe, 694.5 kB)















































