Digital thermometers - cover - IP67
Thermometers with digital display of temperature
Digital thermometers are the most widely used type of thermometer on the market. They offer not only a display of temperature through a numerical value on the display, but also provide a range of functions and modes. We can mention some measurement modes such as storing the lowest and highest temperature or setting an alarm when the set temperature limit is exceeded. Advanced functions include monitoring and recording of measured temperatures. Another great advantage is the possibility of connecting an external sensor with a cable connection or wireless transmission. You can thus measure several locations at the same time and have a clear overview. Top technologies include sharing of measured temperatures in cloud storage or GPS location.
Digital thermometers have a clearly strong position in temperature measurement. Whether for private use in the home or professional use in industry or healthcare.


Comet S0110E thermometer with internal sensor
| Temperature range (max) | 70 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |

Greisinger G 1710 thermometer with immersion sensor
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Thermometer Greisinger G 1720 with needle-punch sensor
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Wireless thermometer, hygrometer Milesight EM320-TH LoRa
| Temperature range (max) | 60 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -30 °C |
| Humidity measurement range | 0 to100% |

Thermometer Greisinger G 1730 with thin needle probe
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Digital precision thermometer Greisinger G 1700
| Temperature range (max) | 450 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -200 °C |

Ebro TFX 430 needle thermometer with TPX 130 probe
| Temperature range (max) | 400 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -100 °C |


Thermometer Greisinger G 1720 with needle-punch sensor
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Food thermometer Senseca ECO 121-H-D with alarm
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Food thermometer Senseca ECO 121-H-I3 with alarm
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Food thermometer Senseca ECO 121-H-K with alarm
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |


Food thermometer Senseca ECO 121-H-I1.5 with alarm
| Temperature range (max) | 250 °C |
|---|---|
| Temperature range (min) | -70 °C |

